Iz Ceha za ribarstvo naglašavaju kako ne mogu prihvatiti "apstraktne izračune cijena plavog dizela koji nisu prihvatljivi niti Ministarstvu poljoprivrede, čiji ministar sjedi u Vladi, koja je većinski vlasnik Ine".
U priopćenju se navodi i kako Ceh pozdravlja inicijativu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva za preispitivanje cijene za plavi dizel, navodeći kako je on "u zadnje vrijeme najviše poskupio u odnosu na druge derivate".
Ceh se pridružio i zahtjevu Hrvatskog seljačkog saveza (HSS) za smanjenjem cijene plavog dizela te "podsjeća ministra Čobankovića na javno obećanje da će se založiti u Vladi za cijenu plavog dizela od 3 kune, kao i potpredsjednicu Vlade Jadranku Kosor, na njezina obećanja u predsjedničkoj kampanji o smanjenju cijene plavog dizela".
Svoje zahtjeve temelje na činjenicama da je poznata nabavna cijena nafte te da bi plavi dizel trebao biti iste kvalitete kao i običan dizel, dakle trebao bi imati i iste troškove proizvodnje. Dodaju da zavisni troškovi, odnosno troškovi prijevoza, ne bi trebali biti veći nego kod drugih derivata, jer se potrošačka mjesta ne mijenjaju i ne povećavaju.
Također, Zakonom o posebnom porezu na naftne derivate određeno je oslobađanje plavog dizela od poreza na dodanu vrijednost (PDV), navode u Cehu za ribarstvo, akvakulturu i poljodjelstvo HOK-a te podsjećaju da su od "1. siječnja ove godine carine snižene s 14 na 4,2 posto te da je plava boja kao dodatak plavom dizelu minimalan trošak".