"U Njemačkoj, za razliku od primjerice Britanije, BaFin ne može sankcionirati tržišnu manipulaciju. U potpunosti je odgovornost tužitelja da pokrene krivičnu prijavu", izjavio je Jochen Sanio. "Postoje konkretni dokazi da su dealeri Citigroupa pokušali umjetno podizati cijene obveznica i zatim to iskoristiti".
U središtu istrage su neke kontroverzne transakcije obveznicama koje je Citigroup poduzimao u kolovozu. U to je vrijeme američki financijski div preplavio tržište s 11 milijardi eura vrijednim nalozima za prodaju, potaknuvši rivale da hedgiraju svoju izloženost na Eurex tržištu za njemačke državne obveznice terminskim prodajama. Oko sat i pol kasnije, Citigroup je navodno ponovno otkupio oko četiri milijarde eura vrijedne obveznice po nižim cijenama, potaknuvši sumnje u tržišnu manipulaciju.
Još u prosincu BaFin je izvijestio da istražuje incident blisko surađujući s regulatornim vlastima u Britaniji i Europi. Glasnogovornik Citigroupa priopćio je da banka žali zbog takvog razvoja situacije.
Istraga nad Citigroupom predstavlja važan testni slučaj u Njemačkoj, koja je usvojila novi zakon o zaštiti ulagača u 2002, uskladivši svoje zakone o tržišnim manipulacijama s onim EU. Po EU direktivi, tržišna manipulacija među ostalim obuhvaća i transakcije ili naloge za trgovinu koji mogu slati pogrešne signale o potražnji i ponudi financijskih instrumenata.