Referendum o GKU-u za zdravstvo organiziran je 19. siječnja u 177 ustanova zdravstva i zdravstvenog osiguranja.
Prema dosad pristiglim podatcima na referendum je izašlo 34.608 radnika, odnosno njih 60,38 posto od ukupnog broja radnika. Za GKU-a glasovala je većina, njih 32.537.
Da bi bio valjan na njega je trebala izaći trećina zaposlenih ili 20.000, a da bi bio prihvaćen za GKU trebala se izjasniti polovica izašlih ili minimalno 10.000 zaposlenih.
"Dakle, broj listića sa zaokruženim "Za" daleko je premašio potrebnu brojku, što znači da je GKU-u za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja prihvaćen s velikom većinom", rekla je na konferenciji za novinare predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek.
Predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Zdenka Gizdić izrazila je zadovoljstvo što su se na referendum odazvali i nečlanovi sindikata.
Dodala je da je referendum upio unatoč opstrukciji liječnika, koji inzistiraju na Strukovnom kolektivnom ugovoru za liječnike i stomatologe.
GKU-om, koji vrijedi idućih pet godina, djelatnicima u zdravstvu osigurano je povećanje plaća na uvjete rada, ovisno o radnom mjestu, između pet i 15 posto.
Djelatnici sa stažom dužim od 20 godina dobit će između četiri i 10 posto više plaće, ovisno o godinama provedenim u službi.
Ugovoreni rast plaća ovisno o radnom mjestu i godinama staža iznosit će između 100 i 300 kuna, rekle su predstavnice sindikata.
Dogovoren je i dar za djecu od 400 kuna te božićnica od najmanje 1000 kuna, a povećan je i broj dana godišnjeg odmora.