Odbor će imati 19 članova, a po jedinstvenom, hrvatskom modelu, vodit će ga oporbenjak, potvrdio je novinarima premijer Ivo Sanader koji, kao ni šef SDP-a Ivica Račan, nije otkrio tko će to biti.
U tom odboru bit će po šest predstavnika vlasti i oporbe, šefovi saborskih odbora za vanjsku politiku, europske intergacije i međuparlamentranu suradnju, predstavnici sindikata, akademske zajednice, poslodavaca i Ureda Predsjednika.
Donošenjem spomenutih dokumenata, suglasili su se Sanader i Račan, pojačat će se hrvatska pregovaračka pozicija.
I dok će se u deklaraciji o pristupanju Hrvatske EU odrediti osnovna načela i gabariti, konkretna strategija pregovora definirat će se drugim dokumentom koji će Sabor dodatno usvojiti, potvrdio je predsjednik Sabora Vladimir Šeks.
Sanader i Račan opetovali su da je ulazak Hrvatske u EU projekt od nacionalnog interesa, te izrazili uvjerenje kako je uključivanje svih dijelova vlasti u njega jamstvo uspjeha.
Otklonili su špekulacije kako suradnja na projektu ulaska EU vodi zapravo stvaranju velike koalicije HDZ-a i SDP-a.
Nema velike koalicije, ali ima suradnje na projektu EU, odgovorio je premijer Sanader.
Nije to velika koalicija, ali jest velika suradnja na nacionalno važnom i potpuno nadstranačkom pitanju, rekao je Račan.
Na novinarski upit tko će Hrvatsku uvesti u EU - Sanader ili Račan, Sanader je odgovorio - uvest ćemo je obojica, ali i hrvatski građani koji će odlučiti na referendumu.
Premijer Sanader sugovornike je izvijestio o sastancima koje je u ponedjeljak i utorak imao u Bruxellesu, te o činjenici da će neka velika poglavlja za Hrvatsku biti podijeljena u dva dijela, pa će ih umjesto 31 biti 36.
Unatoč toj diobi, Sanader vjeruje da se broj članova pregovaračkog tima u konačnici neće povećati.
Sanader je izvijestio kako je u Bruxellesu iznimno dobro primljena činjenica da su vlast i oporba u Hrvatskoj postigli konsenzus oko pristupanja Hrvatske EU.