Uslijedilo je to nakon što je u trećem tromjesečju 2004. godine u Hrvatskoj ostvaren realan rast bruto domaćeg proizvoda od 3,6 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, čime je nastavljeno usporavanje dinamike rasta iz prethodnog kvartala. U prvom je tromjesečju 2004. godine, naime, po procjenama Državnog zavoda za statistiku, zabilježena stopa rasta BDP-a od 4,2 posto, a u drugom prošlogodišnjem kvartalu od 3,8 posto.
U trećem je prošlogodišnjem tromjesečju u odnosu na isto razdoblje godine prije došlo do izraženog usporavanja rasta investicija u fiksni kapital, sa visokih 17,6 posto na na 0,5 posto, te do znatnog usporavanja međugodišnjeg rasta izvoza roba i usluga, sa 8,3 posto u trećem tromjesečju 2003. na na 5,5 posto u istom razdoblju prošle godine.
Usporavanje kod investicija, navode analitičari HGK u najnovijim "Gospodarskim kretanjima", može se objasniti visokim stopama rasta investicija u fiksni kapital u prethodne dvije godine i dostignutom visokom razinom investicija zbog koje je, unatoč visokoj razini investiranja i u 2004. godini, zabilježena niska stopa rasta.
Istodobno je rast osobne potrošnje bio dinamičniji nego u istom kvartalu prethodne godine (stopa rasta je povećana sa 3,4 posto na 4,0 posto. To je, pak, zbog visokog udjela osobne potrošnje u BDP-u, utjecalo na zadržavanje njegove relativno visoke stope rasta.
Kumulativno je, u prvih devet mjeseci 2004. kod svih kategorija potrošne metode obračuna BDP-a zabilježen manji rast nego u istom razdoblju prethodne godine.
Najveći utjecaj na rast BDP-a, kažu analitičari, imalo je povećanje izvoza roba i usluga te povećanje osobne potrošnje, dok je utjecaj rasta investicija u fiksni kapital bio nešto manji.
Po tome se rast BDP-a u prvih devet mjeseci razlikovao od prethodne dvije godine u kojima je rast vrijednosti investicija u fiksni kapital imao veći utjecaj na rast BDP-a.
U trećem prošlogodišnjem tromjesečju je nastavljen visok rast BDP-a u američkim dolarima koji je nastao kao posljedica pada tečaja dolara. Zbog toga je nominalni rast BDP-a u USD u prvih devet mjeseci 2004. godine (19,6 posto) u odnosu na isto razdoblje prethodne godine bio znatno viši od nominalnog rasta u kunama (7,3 posto), napominju analitičari Sektora za makroekonomske analize Hrvatske gospodarske komore.
(Hina) xds yds