U priopćenju Kvarnerske ekološke inicijative ističe se da je povod skupu bio sve veći problem vezan uz alohtonu (stranu) divljač na kvarnerskim otocima - divlje svinje, medvjede, jelene lopatare i čaglje, zbog koje su nedavno otrovani bjeloglavi supovi na Rabu.
Ekolozi su zaključili da problem neautohtone divljači treba otkloniti nenasilnim metodama.
Kvarnerskoj ekološkoj inicijativi pridružilo se sedam udruga ovčara i maslinara s otoka i Eko-centar "Caput Insulae" iz Belog na Cresu, pa su sada u tom savezu ekoloških udruga 23 ekološke i strukovne organizacije.
Uz rad na uklanjanju alohtone divljači s kvarnerskih otoka, Kvarnerska ekološka inicijativa za ovu godinu najavljuje kampanju u kojoj će ukazati na opasnosti od novih energetskih projekata, kao što su terminal za ukapljeni plin (LNG) u Omišlju i vjetroelektrane na obali i otocima. Upozoravat će i dalje na loše stanje JANAF-ova naftovoda u Gorskom kotaru.
Osim toga, Kvarnerska ekološka inicijativa bavit će se nekontroliranom izgradnjom na otocima i obali te razvrstavanjem otpada u kućanstvima na otoku Krku.
Nastojat će spriječiti sadnju genetički preinačenih organizama u Hrvatskoj, a zauzima se i za vidljivo označavanje hrane s GMO-sastojcima, koja je već u prodaji.