Ta banka sa sjedištem u filipinskoj Manili procjenjuje da će ukupni učinak prirodne katastrofe na većinu svjetskih gospodarstava biti minimalan, nekima će čak donijeti i uzlet, ali će najslabiji slojevi društva ponijeti gospodarski teret nesreće.
"Osiromašenje zbog tsunamija bit će golemo", drži glavni ekonomist ADB-a Ifzal Ali i navodi da je "Siromaštvo potencijalno najvažnija posljedica prirodne katastrofe".
Bankovna analiza predviđa da bi milijun ljudi mogao pasti ispod praga siromaštva samo u Indoneziji, uglavnom u sjevernoj pokrajini Aceh gdje je tsunami usmrtio 100.000 ljudi.
U Indiji bi broj siromašnih u Indiji mogao narasti za 645.000, a za 250.000 na Šri Lanki.
Na Maldivima gdje je kataklizma uništila polovicu svih kuća više od 50 posto stanovništva moglo bi pasti ispod praga siromaštva.
Najteže pogođena bit će gospodarstva Šri Lanke i Maldiva, a druge zemlje mogle bi ublažiti učinak katastrofe, pa čak i izvući neku korist iz obnove poljoprivrednih područja uništenih golemim valovima izazvanima podmorskim potresom.
"Obnova nakon prirodnih katastrofa zahtijeva nova ulaganja koja bi trebala imati pozitivan učinak. A ulaganja znače nova radna mjesta", analizira ADB i zaključuje "Stoga je moguće da cjelokupni gospodarski učinak završi nečim pozitivnim".
ADB je ocijenio da bi učinak na velika gospodarstva kao što su tajlandsko i indonezijsko mogao biti minimalan i donijeti štete manje od epidemije SARS-a i terorizma.