Večernji list tvrdi kako je u posjedu pisma, čiji faksimil objavljuje, koji je početkom godine odvjetnik generala Gotovine Luka Mišetić uputio predsjedatelju Vijeća EU, luksemburškom ministru vanjskih poslova Jeanu Asselbornu. U pismu, navodi Večernji, Mišetić ističe da je njegov klijent spreman izaći pred sud "ako mu se omogući suđenje pred domaćim sudom u Hrvatskoj", odnosno ako Haški sud taj slučaj vrati Hrvatskoj.
"Dok EU nastavlja procjenjivati napredak (Hrvatske) prema rješenju slučaja Gotovine, želim obavijestiti Vas i sve druge ministre vanjskih poslova EU da je general Gotovina voljan prihvatiti kompromisno rješenje svojega slučaja", stoji, prema pisanju Večernjeg, u Mišetićevom pismu koje je početkom godine uputio Asselbornu, uz molbu da ga podijeli ostalim ministrima vanjskih poslova Unije.
Odvjetnik potom izjavljuje da je Gotovina čvrsto uvjeren u svoju nevinost i da je odbijao predati se ICTY-ju "samo zbog svojeg uvjerenja da mu se pred tom ustanovom ne bi pravedno sudilo". Ipak, nastavlja Mišetić, Gotovina razumije stajalište EU da je nužno izvesti pred sud pojedince optužene za kršenja međunarodnoga humanitarnoga prava i zato je "spreman prihvatiti da mu se sudi pred domaćim sudom u Hrvatskoj, vrate li ICTY-jevi suci taj slučaj Hrvatskoj na temelju Pravila 11 bis ICTY-jevih Pravila za postupanje i dokaze".
Kao presedan za takvo možebitno rješenje Mišetić, prema pisanju Večernjeg lista, navodi slučajeve generala Rahima Ademija i Mirka Norca, koje je je ICTY u svibnju prošle godine odlučio prepustiti hrvatskom pravosuđu.
"Pruži li mu se jednaka prilika kao i njegovim drugovima Norcu i Ademiju, general Gotovina odmah bi prihvatio da mu sude hrvatske vlasti, ukoliko bi bilo prihvaćeno da mu se sudi u Hrvatskoj", stoji u pismu, uz napomenu da se hrvatski general ne bi protivio prebacivanju cijelog postupka natrag u Haag, "pokažu li se hrvatski sudski postupci na ijedan način pristranima".
Iako Mišetić u pismu tvrdi kako je Hrvatska voljna i sposobna sudski goniti vlastite građane optužene za kršenja međnarodnog prava, jer inače od EU ne bi dobila ni kandidatski status ni datum za početak pregovora o punopravnom članstvu, Večernji list tvrdi kako je pismo u hrvatskoj vladi izazvalo "čuđenje i razočaranost" te da ga se drži "provokacijom koja će samo otežati položaj Hrvatske na putu prema EU".
Prema tvrdnjama Večernjeg, diplomati iz zemalja članica EU u Hrvatskoj nisu željeli komentirati pismo, ali su iz luksemburškog MVP-a potvrdili da su ga primili 5. siječnja i odmah ga proslijedili Haškom sudu "jer on, a ne EU, treba odlučiti o prijedlogu iz pisma".
Večernji navodi i kako je Haško tužiteljstvo potvrdilo primitak pisma.
"Tužiteljstvo ne može i neće pregovarati s ljudima koji su u bijegu. Pismo ljudi koji se predstavljaju kao Gotovinini odvjetnici još je jedan pokušaj politizacije slučaja. General Gotovina mora se predati", citira zagrebački dnevnik glasnogovornicu tužiteljstva Florance Hartmann.
Večernji list podsjeća kako nije riječ o prvom takvom prijedlogu odvjetnika generala Gotovine, budući da je Mišetić to tražio i u ljeto 2003. godine, a navodno i godinu dana prije, no svaki put je Haag odbijao takvu inicijativu.