HHO u priopćenju svoju ocjenu potkrepljuje tvrdnjama da su ministri i drugi dužnosnici, koji su prisiljeni podnijeti ostavku, kao krunski dokaz svoje nevinosti naveli navodni medijski linč, dok su pojedini predsjednički kandidati iznosili teze o medijskom bojkotu i medijskoj mafiji.
"Mediji su krivi i poduzetnicima kada se nađu na rubu zakona, estradnim osobama i sportskim menadžerima, pa je i jedan eksponirani svećenik sugerirao demonstrativno spaljivanje televizora radi suzbijanja 'terora' tog medija", kažu u u HHO-u. Dodaju da je čak i sabornica prilikom posljednje rasprave o izvještaju HRT-a odjekivala borbenom retorikom koju, kako kažu, nitko nije smatrao potrebnim potkrijepiti činjenicama.
HHO ističe da paušalno prozivanje javnih glasila umjesto argumentirane rasprave, pogotovo kada dolazi iz krugova koji raspolažu s realnom društvenom moći, paralizira medijsku kontrolu i kritiku vlasti te drugih društvenih čimbenika. Dodaju da medijska kritika ne predstavlja linč, već jednu od temeljnih društvenih zadaća novinara i medija koju oni obavljaju u javnom interesu.