Na referendum o SKU-u, održan u srijedu 5. siječnja, koji je Vlada unaprijed proglasila nevažećim, bilo je pozvano 11.000 doktora medicine i stomatologije.
"Veliki odaziv i rezultati referenduma potvrdili su ispravnost politike HLS-a i plebiscitarni stav liječnika o SKU-u", ocijenio je Babić na konferenciji za novinare.
Babić je pozvao Vladu da poštuje prava iz SKU-a, a spor s HLS-om riješi socijalnim dijalogom, unatoč tome što je Vlada prethodno podržala sudski zahtjev Samostalnog sindikata zdravstva i Strukovnog sindikata medicinskih sestara za poništenjem SKU-a jer je on donesen na protuzakonit način.
"HLS će sačekati sudsku odluku o SKU-u jer je to pravni akt koji Vlada ne može samoinicijativno raskinuti, ali ako budemo primorani ponovit ćemo štrajk liječnika, u kojemu će ovoga puta sudjelovati i liječnici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti", rekao je Babić.
On tvrdi da je prilikom zaključivanja SKU-a, koji je s ministrom zdravstva Andrijom Hebrangom potpisao kao dodatak Granskom kolektivnom ugovoru za zdravstvo, sve bilo u skladu s propisima i posebnim zakonima o liječnicima i stomatolozima.
Babić dodaje da je i referendum proveden u skladu sa Zakonom o radu i Pravilnikom o referendumu, a sami poslodavci su krivi što u pojedinim pododborima za provedbu referenduma nije bilo njihovih predstavnika.
Na upit zašto se, ako je spreman na socijalni dijalog, nije odazvao na sastanak u Ministarstvu zdravstva na kojem je trebao biti dogovoren početak pregovora o aneksu za liječnike, Babić je odgovorio kako to bilo neodgovorno dok je tužba na sudu.
Predstavnici Vlade su se, smatra Babić, prije svoje podrške poništenju SKU-a, trebali sastati sa čelnicima HLS-a i pokušati riješiti spor.