Usprkos velikom padu broja dolazaka na europske obale u odnosu na 2015., europske zemlje i dalje se razilaze oko preinake svojih sustava azila, a kako se bliže izbore ništa ne ukazuje da su spremne promijeniti status quo.
"Nadolazeći izbori ne smiju nas paralizirati. Naprotiv, trebamo ujediniti snage kako bismo pokazali snažnu političku volju", kazao je europski povjerenik.
Istaknuo je da EU "ne može više računati na ad hoc rješenja" .
Njemački državni tajnik Stephan Mayer je kazao da će se Njemačka i Francuska zalagati za "razumno proširenje kruga zemalja koje su spremne podijeliti teret prihvata migranata", dok je austrijski ministar unutarnjih poslova Herbert Kickl pozvao na "novu europsku regulativu kojom bi se tražitelje azila i izbjeglice, ako su počinili kaznena djela, moglo lakše protjerati".
Od 2016., reforma pravila vezanih uz traženje azila vrti se oko pokušaja izmjene i dorade Dublinske uredbe o sustavu azila. Tom uredbom je veliki teret glede prihvata migranata pao na mediteranske zemlje jer odgovornost prema tražiteljima azila preuzimaju zemlje prvog ulaska.