FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

OTS: Pjesnikinje su sa 9. tribine poručile: Za dobru poeziju treba "puno čitati" i "biti svoj"

Autor: Orhideja Štrk

Zagreb (HinaOTS) - Pjesnikinja i književnica Ana Horvat je na ovoj, devetoj po redu, tribini Razgovora s pjesnikinjama, održanoj u srijedu 22. kolovoza u antikvarijatu Jesenski&Turk u Zagrebu ugostila dvije pjesnikinje i to iz Varaždina - Đurđicu Garvanović Porobiju i Ljubicu Ribić.

Ana Horvat započela je Tribinu čitanjem dviju pjesama u počast preminule književnice Vesne Krmpotić "Dan sedmi" i "Volim tvog prijatelja" i istaknula da su joj Vesna Parun i Vesna Krmpotić bile učiteljice od kojih je učila pisati poeziju.

Kao i na svim dosadašnjim tribinama, voditeljica Ana Horvat ukratko je predstavila svoje gošće. Đurđica Garvanović Porobija rodom je iz Vinkovaca, studirala je u Zagrebu gdje je doktorirala filologiju. Ljubica Ribić je, pak, rođena Varaždinka koja i živi u Varaždinu, poznata je i kao predsjednica Udruge Ritam misli koja organizira pjesničke događaje u Varaždinu. U svojem opusu ima četiri zbirke i prevođena je na četiri svjetska jezika.

Foto: Ana Horvat - voditeljica tribina Razgovori s pjesnikinjama

Tribina se odvijala po principu "musake" - najprije red pitanja potom red odgovora te red čitanja pjesama nazočnih gošći. Na pitanje voditeljice Ane Horvat: "Zašto baš pišu poeziju", gošće su odgovorile svaka na svoj način. Đurđica Garvanović Porobija odgovorila je da je "skriveni san svakog teoretičara književnosti da postane pjesnik ili pjesnikinja", ali i da se "u pjesništvu mora svaka teorija ostaviti iza sebe i svijet gledati kroz emociju, djetinjim očima". S druge strane Ljubica Ribić je istaknula kako "piše od svoje osnovne škole i da svoju poeziju živi". Obje gošće su se složile da je "potrebno puno čitati i dobro poznavati povijest vlastite književnosti u koju je pjesnik uronjen kao i povijest ostale književnosti".

Foto: Đurđica Garvanović Porobija - gošća 9. tribine Razgovori s pjesnikinjama

Voditeljica tribine je provokativno konstatirala kako "Jesenjin nije ništa studirao niti čitao, osim što se vrzmao oko balerina, pa je ipak dao najljepši dio pjesama ruskoj i svjetskoj književnosti" što je kod dijela publike naišlo na odobravanje.

Pjesnikinja Garvanović Porobija pročitala je, kao zanimljiv primjer tzv. ženskog pisma, svoju pjesmu "Sanja" posvećenu porodu svoje kćeri, a potom je na istom tragu Ljubica Ribić pročitala svoje pjesme "Trubadur" i "Putuj mila" posvećene njezinoj preminuloj prijateljici. 

Foto: Ljubica Ribić - gošća 9. tribine Razgovori s pjesnikinjama

Na pitanje Ane Horvat o utjecaju vjere na pisanje poezije, Garvanović je posebno istaknula "izrazito lijepu liriku pokojnog patera Bonaventure Dude" dok je pjesnikinja Ribić kazala kako "pravila gotovo i nema" jer je čitala pjesme "nekih svećenika koji pišu izrazito kvalitetnu svjetovnu poeziju".

Gošće su sve nazočne iznenadile svojom animalističkom i florističkom poezijom pa se tako Đurđica Garvanović predstavila svojom florističkom pjesmom "Koncert za voćnjak", a što se tiče animalističke poezije kazala je kako je "njihov kunić utjecao na to da napiše i završi doktorski rad" jer "životinje imaju izrazitu osobnost i empatiju prema čovjeku". Ljubica Ribić se publici približila svojim dirljivim stihovima u kojima je "vrisnula" na lovokradice.

Kada je riječ o ljubavnoj lirici, Garvanović je kazala kako "nije jednostavno napisati ljubavnu pjesmu". "Dok sam bila mlada više sam voljela živjeti ljubav nego o njoj pisati, a sada svu ljubav usmjeravam prema unucima", rekla je Garvanović. S druge strane, Ljubica Ribić je duhovito kazala kako "ljubavnu liriku piše s predumišljajem". A kako su i voditeljica i gošće ujedno i pjesnikinje i bake, voditeljica tribine Ana Horvat konstatirala je ovu temu pitanjem: "A zašto bake ne bi smjele pisati žestoku ljubavnu liriku?!"

Kao i na svim dosadašnjim tribinama, a govoreći o tzv. ženskoj poeziji i izdavaštvu, obje su se gošće složile kako danas na tržištu "poezija jako loše prolazi, a posebno tzv. ženska poezija" i smatraju da su "društvene mreže dobre za opstanak poezije". 

Kada je riječ o ulozi školskog sustava u promicanju poetske riječi, Garvanović je kazala kako treba mijenjati obrazovni sustav i da djeci najprije treba "čitati suvremenu liriku, a potom ih učiti o povijesti književnosti", dok je Ribić izjavila da se školstvo pokazuje dosta "nehajnim prema promicanju eminentnih pjesnika i pjesničke riječi". Voditeljica Ana Horvat zaključila je temu riječima: "U vrijeme dok sam ja pohađala gimnaziju moja je profesorica književnosti u razred dovodila velike pjesnike poput Dragutina Tadijanovića, Vesne Parun ili Zvonimira Goloba". 

Foto: Pjesnikinje s voditeljicom lepezama zahvaljuju posjetiteljima Tribine

Za kraj su voditeljica i gošće spremno u ruke uzele lepeze kojima su se u "retro stilu", damski se rashlađujući, zahvalile posjetiteljima tribine kojima su, unatoč ljetnoj vrućini, približile ovo poetsko vrelo kao vječnu inspiraciju svijeta.
 

Izvor: HinaOTS

(HinaOTS)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙