Prema Eurobarometru, 50% ispitanika izjavilo je da vjeruje Europskom parlamentu, što je povećanje od 5 posto u usporedbi s rezultatima za jesen 2017., dok je razina nepovjerenja pala za 3% u istom razdoblju.
Tijekom aktualnog saziva, povjerenje u Europski parlament poraslo je s 34% u svibnju 2014. godine na današnju rekordnu razinu od 50%.
Istraživanje je pokazalo i da 93% ispitanika zna za Europski parlament – što je znatno više nego kod drugih institucija i predstavlja blagi porast u odnosu na posljednji Eurobarometar.
Europskoj uniji u cjelini također se vjeruje više (42%) nego tijelima nacionalnih vlasti (34%).
"Ovaj Parlament radi na smanjenju jaza između europskih institucija i građana i svoj posao obavlja dobro. Sami građani nam ovo govore kroz posljednje rezultate Eurobarometra. Tijekom posljednjih šest mjeseci, povjerenje u Europski parlament naraslo je s 45% na 50%. Parlament je institucija EU-a koju se najviše cijeni", kazao je predsjednik EP-a Antonio Tajani.
Zahvalio se svim zastupnicima, njih 751, i kazao da "smo pokazali kako možemo igrati vodeću ulogu smještajući Parlament u središte rasprave o tome kako mijenjati Europu i kako je napraviti učinkovitijom".
"Osobito po pitanju imigracije koje je, kako potvrđuje Eurobarometar, najveća briga naših građana, pomogli smo u davanju europskog odgovora", istaknuo je Tajani.
Podsjetio je da je EP u studenome usvojio tekst o reformi sustava azila, uključujući i Dublinsku konvenciju koja pomiruje odlučnost i solidarnost.
"Predložili smo i kratkoročnu, srednjoročnu te dugoročnu strategiju kako bi se spriječili odlasci iz Afrike. Vijeće više ne može odgađati reformu azila i mora biti svjesno kako je kod upravljanja imigracijom na kocki sama budućnost naše Unije", poručio je Tajani.