Europski parlament u izvješću o sporazumu koje je pripremio zastupnik Charles Tannock (Europski konzervativci reformisti) upozorava da sporazum ima potencijal znatnog produbljivanja postojećih odnosa, od vanjske politike i sigurnosti, migracija trgovine do razmjene u području znanosti, kulture i obrazovanja, uključujući razmjene učenika i studenata kroz europski program Erasmus+.
"U našim preporukama predlažemo ambiciozan angažman, ništa uži od onoga u sličnim nedavno zaključenim sporazumima EU-a s Kanadom, Novim Zelandom i Australijom. To uključuje zajedničko djelovanje na međunarodnoj pozornici u promicanju demokracije, vladavine prava, borbe protiv klimatskih promjena, posebice na području Pacifika, borbi protiv terorizma i suzbijanju organiziranog kriminala i korupcije", rekao je Tannock predstavljajući izvješće.
Političkim i gospodarskim odnosima između EU-a i Čilea dosad je upravljano na temelju sporazuma o pridruživanju potpisanog 2002. i u potpunosti provedenog 2005.
Hrvatska europarlamentarka Željana Zovko, koja je bila izvjestiteljica u sjeni Europskih pučana (EPP) za sporazum, ističe njegovu važnost za obje strane.
"To je sveobuhvatni sporazum koji će utjecati da se učvrsti suradnja između Europske unije i Čilea u okviru novih, globalnih okolnosti. S obzirom na činjenicu da Europa gubi svoj utjecaj u Latinskoj Americi, kao što ga gubi i u Aziji i Africi, ovo je jedan od značajnijih sporazuma na kojima smo insistirali", rekla je za Hinu Željana Zovko .
Zovko je boravila 22. i 23. siječnja u glavnom gradu Čilea, Santiagu de Chileu, na 25. sastanku Zajedničkog parlamentarnog odbora EU-a i Čilea, a uoči sastanka susrela se i s predstavnicima hrvatske zajednice u Čileu.
"Meni je osobno bilo važno da budem izvjestitelj u sjeni zbog značaja uloge naše dijaspore u Čileu koja je jedan od stupova razvoja i demokratizacije Čilea. U ovaj sporazum nakon posjeta u Čileu i susreta na najvišoj razini kao jedan od amandmana uvršteno je da dijaspora bude jedna od poveznica između Europe i Čilea, što me osobito raduje".
Zovko je u Čileu razgovarala i s predstavnicima hrvatske zajednice o načinima poboljšanja suradnje u gospodarstvu, inicijativama i modelima ulaganja u Hrvatsku, očuvanju hrvatskog identiteta i kulturne baštine, te modelima glasovanja Hrvata izvan Hrvatske koji bi u budućnosti omogućili njihovu pravu zastupljenost, kako u Hrvatskom saboru, tako i u Europskom parlamentu, po uzoru na druge europske zemlje.
"Nama je potrebno da u Latinskoj Americi opstane europski utjecaj jer Kina svugdje dolazi i preuzima, i ne inzistira na čemu Europa inzistira, poput ljudskih prava", rekla je Zovko i istaknula kako je Čile moderna i demokratska zemlja. "Nadamo se da će ovaj sporazum biti ispregovaran od Europske komisije i biti potpisan do kraja godine", zaključila je.
Europski parlament bi rezoluciju o modernizaciji sporazuma EU-a i Čilea trebao izglasati u srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu.