Europska komisija je u prosincu prošle godine predložila prvi put u povijesti aktiviranje članka 7 Lisabonskog ugovora, koji predviđa mogućnost oduzimanja prava glasa nakon vrlo složene procedure. Ta opcija se u bruxelleskom žargonu naziva "nuklearnom bombom" i nikada do sada nije korištena.
Prvi potredsjednik Komisije Frans Timmermans u utorak je na Vijeću za opće poslove, koje čine ministri vanjskih ili europskih poslova zemalja članica, predstavio što se u dijalogu s Poljskom događalo posljednjih mjeseci.
Komisija optužuje Poljsku da je svojim reformama stavila pravosuđe pod političku kontrolu.
Poljska je vlada 8. ožujka u Bruxellesu predala Bijelu knjigu, dokument od 94 stranice, u kojem objašnjava sporne reforme, a zbog kojih joj se prijeti najstrožom kaznom.
Timmermans je rekao da su se ministri zemalja članica složili da Bijela knjiga nije odgovor na preporuke Europske komisije, nego da su u njoj uglavnom objašnjavaju poljska stajališta.
"Svaka zemlja ima pravo reformirati pravosuđe, ali ako to znači stavljanje pravosuđa pod političku kontrolu, onda imamo problem jer je neovisnost pravosuđa ključna za učinkovitu provedbu europskog prava", rekao je Timmemans.
Dodao je kako očekuje poljski odgovor do kraja dana te da će onda Komisija analizirati taj odgovor, komentirati ga te ga onda predstaviti zemljama članicama, najvjerojatnije na sljedeće sastanku Vijeća za opće poslove u travnju.
Poljska vlada u svojoj Bijeloj knjizi kaže da su prihvaćene reforme u skladu s europskim standardima i da poboljšavaju pravosudni sustav. Ističe da te reforme imaju slična rješenja kao i drugim državama članicama, poput imenovanja sudskog vijeća, koje se neznatno razlikuje od onoga u Španjolskoj te da su druge mjere donesene po uzoru na praksu u Velikoj Britaniji ili Francuskoj.
Vlada u Varšavi kaže da su reforme bile potrebne zbog nedostatka povjerenja javnosti u pravosuđe, nedjelotvornih i predugih postupaka te zbog utjecaja komunističke prošlosti na sudstvo, ističući da su mnogi suci iz komunističkog razdoblja zadržali svoj položaj u tranziciji.
Iako najstroža kazna, oduzimanje prava glasa nije vjerojatno jer je za to potrebna jednoglasna odluka svih zemalja članica, a Mađarska je već najavila da će biti protiv. No sama činjenica da se o tome raspravlja predstavlja veliki udarac za ugled Poljske.
BRUXELLES, 20. ožujka 2018. (Hina) - Poljska ima rok do kraja dana poslati odgovor na preporuke Europske komisije u vezi sa spornim reformama u pravosuđu, koje će onda Komisija analazirati te će se onda sljedeći mjesec o tome raspravljati na Vijeću, izjavio je prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans.
(Hina) xsv ydv