Predsjednik udruge Klastera zdravstvenog turizma Kvarnera i ravnatelj Doma zdravlja Primorsko-goranske županije dr. Vladimir Mozetič izvijestio je o tome na konferenciji za novinare u četvrtak u Rijeci.
Ciljevi projekta su utvrđivanje sadašnjeg stanja i potreba u zdravstvenoj skrbi, digitalizacija i informatizacija kao preduvjet međusobnog povezivanja partnera, potom razmjena iskustava i znanja uz edukaciju zdravstvenog kadra s hrvatske i slovenske strane te u konačnici izrada certifikata destinacije zdravlja kao dokumenta po kojem će se provoditi daljnji postupci, rekao je.
Namjera je jačati postojeće i stvaranje novih partnerstava na području zdravstva na prekograničnom području, što bi dugoročno trebalo podignuti kvalitetu usluga i smanjiti regionalne nejednakosti.
Koordinatorica projekta sa slovenske strane, dr. Gordana Kalan Čivčec, liječnica hitne i obiteljske medicine iz Postojne, kazala je da bi ovaj projekt trebao institucionalno regulirati hrvatsko-slovensku suradnju koja postoji i sada, kao u slučajevima kada liječnici iz slovenskih pograničnih područja odluče temeljem svoje procjene, prevesti pacijente u hitnim slučajevima u bolnicu u Rijeci, umjesto u udaljeniju Ljubljanu.
Mozetič je naveo da bi se time poboljšala zdravstvena usluga i stanovnicima Gorskog kotara uz slovensku granicu, kojima je ponekad lakše obaviti postupak u slovenskim zdravstenim ustanovama. Suradnja bi se odvijala ne samo u hitnim slučajevima, nego i u dijagnostici, zahvaljujući digitaliziranim uređajima i mogućnošću dijagnostike "na daljinu".
Uz poboljšanje usluge domaćem stanovništvu, rezultati projekta koristi će i u turizmu, posebno tijekom ljetne sezone, kad se potrebe za zdravstvenim uslugama na Kvarneru višestruko povećaju.
Partneri u projektu s hrvatske strane su, uz Klaster zdravstvenog turizma Kvarnera, Dom zdravlja PGŽ, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ i Medicinski fakultet u Rijeci, a sa slovenske strane Dom zdravlja Ljutomer, Dom zdravlja Ilirska Bistrica, Opća bolnica Novo Mesto i Univerzitet za logistiku u Mariboru.
Projekt je u Primorsko-goranskoj županiji primarno namijenjen za područja u Gorskom kotaru blizu Slovenije, ali će se rezultati moći primijeniti i šire, pa i izvan županije, kazao je Mozetič.