"Priča s teranom je što se nas tiče završena. Delegirani akt bit će objavljen ovaj tjedan", izjavio je Tolušić nakon sastanka ministara poljoprivrede i ribarstva zemalja članica EU-a.
Današnji sastanak bio je posljednja prilika za Sloveniju da zaustavi stupanje na snagu delegiranog akta.
Europska komisija je 19. svibnja usvojila delegirani akt kojim se hrvatskim vinarima u Istri omogućava iznimka u korištenju imena teran, koje je Slovenija na razini EU-a zaštitila oznakom zemljopisnog podrijetla. Od toga dana traje dvomjesečni rok u kojem Vijeće EU-a ili Parlament mogu zaustaviti stupanje na snagu delegiranog akta. To razdobolje istječe sutra, 19. srpnja i nakon toga će delegirani akt biti objavljen u službenom glasilu EU-a.
Slovenija nije odustajala iako je od samog početka bilo jasno da je nemoguće zaustaviti stupanje na snagu toga akta. Naime, da bi u tome uspjela trebala bi osigurati potporu 72 posto zemalja članica (najmanje 20 članica) u kojima živi najmanje 65 posto stanovništva EU-a.
Prije tjedan dana, propao je slovenski pokušaj i u Europskom parlamentu nakon što je Odbor za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskog parlamenta odbacio slovenski zahtjev da se za dva mjeseca produlji mogućnost ulaganja prigovora na delegirani akt Europske komisije.
Na sastanku Vijeća za poljoprivredu uopće nije bilo glasovanja o tome. Jedino je Slovenija iznijela svoje protivljenje delegiranom aktu, a priču o teranu komentirale su još dvije ili tri zemlje članice, ali ne protiveći se pritom delegiranom aktu, rekao je Tolušić.
Tolušić se zahvalio i hrvatskim europarlamentarcima, "koji su dali svoj obol ovome, a posebno Dubravki Šuici i Marijani Petir, koje su maksimalno odradile svoj dio posla".