Slovačka, kao i Poljska, Mađarska i Češka, već dugo tvrdi da su prehrambeni proizvodi i druga roba, poput praška za pranje, slabije kvalitete u usporedbi s tim istim proizvodima koji se prodaju u zapadnoj Europi. U novije vrijeme u tome im se pridružila u Hrvatska.
"Kako biste reagirali kada bi vaš prašak za pranje imao 20 posto manje aktivne tvari?", upitao je slovački premijer Robert Fico.
Fico je također ustvrdio i da se u Slovačkoj prodaju neki prehrambeni proizvodi koji sadrže manje svinjetine, a više ostataka piletine slabije kvalitete, iako teže isto, izgledaju isto i jednako koštaju.
Jean-Claude Juncker, predsjednik Europske komisije, Ficu je priznao da je to "neprihvatljivo".
"Potrošači imaju pravo na istu kvalitetu", rekao je i dodao da će Komisija u rujnu objaviti smjernice kako tumačiti postojeće odredbe o sigurnosti hrane, a nije isključio ni novi zakon.
"Ne sviđa mi se ideja da bi u Europi postojala nekakva druga kategorija", rekao je Juncker na konferenciji za tisak.
"Realizirat ćemo našu zajedničku namjeru da okončamo diskriminatornu praksu prodaje Slovacima prehrambenih i drugih proizvoda slabije kvalitete".
Fico se s Junckerom sastao u ime zemalja Višegradske skupine u kojoj su još Poljska, Češka i Mađarska.
On je rekao da cijeni što Juncker pitanje vidi kao europsko, a ne samo regionalno.
Više studija je pokazalo da mnogi prehrambeni proizvodi multinacionalnih kompanija koji se prodaju u istočnoj Europi sadrže jefitnije sastojke slabije kvalitete nego identično pakirane verzije za zapadno tržište.
Tvrtke su svoje prakse branile tvrdeći da različite tržišta imaju različite ukuse i da su sastojci odgovarajuće navedeni.