Trulo meso je bilo tretirano s dodanim kemikalijama i aditivima, a neki slučajevi pokazuju tragove salmonele. Brazilske kontrolne vlasti previdjele su ove nezakonite metode proizvodnje zbog raširene korupcije u zemlji. Policija je otkrila kako su vlasnici nekoliko velikih tvornica u Brazilu podmićivali inspektore da na tržište puste pokvareno meso i meso zaraženo salmonelom, a uz to su krivotvorene sanitarne i izvozne dozvole.
To je iznimno zabrinjavajuće s obzirom na to da je Brazil jedan od najvećih svjetskih izvoznika mesa i najveći opskrbljivač EU-a mesom, odnosno iz njega se u EU godišnje uvezu stotine tisuća tona govedine i piletine.
“Ovaj skandal predstavlja veliku opasnost za europske potrošače jer se dosad najveći dio mesa uvozio upravo iz Brazila. Potrebno je izvući pouku te pojačati kontrole za ulazak mesa i ostalih prehrambenih proizvoda na tržište EU-a. Zdravlje građana EU je od primarne važnosti i kvaliteta hrane koju uvozimo treba zadovoljavati visoke europske standarde koje smo dužni osigurati našim građanima. Prema izjavama nadležnih, u Hrvatskoj nema zabilježenih slučajeva, no potrebno je uvijek biti na oprezu“, kazala je Šuica, koja se godinama aktivno zalaže za visoke i jednake standarde prehrambenih i ostalih proizvoda na području Europske unije.
Prema izjavama povjerenika za zdravstvo i sigurnost hrane Vytenisa Andriukaitisa na plenarnoj sjednici u Strasbourgu u ponedjeljak, EU ima najviši stupanj sigurnosti hrane u svijetu.
Međutim, nacionalne kontrole u državama članicama otkrile su nekoliko slučajeva pokvarenih i nekvalitetnih mesnih proizvoda koji su se prodavali na zajedničkom europskom tržištu.
Komisija bi trebala dati jamstva kako se takva praksa neće ponavljati i da će se zabrinutost europskih potrošača uzeti u obzir u budućim trgovinskim ugovorima, navodi se u priopćenju.