„Zaštita i eksploatacija resursa rijeke Save tipičan je primjer područja u kojem makroregionalne strategije EU-a mogu i moraju pokazati svoju punu učinkovitost. Zemlje kojima protječe rijeka Sava obuhvaća Dunavska strategija EU, ali i Strategija EU za jadransku i jonsku makroregiju. To znači da mi već imamo uspostavljeni mehanizam kojim se, na kvalitetan način, mogu poticati i financirati mnogobrojni projekti u području zaštite okoliša, turizma, transporta i energetske infrastrukture”, kazao je.
Kao glavni izvjestitelj Europskog parlamenta za Jadransko-jonsku makroregiju, Jakovčić (IDS-ALDE) je pozvao sudionike seminara, ali i državne, regionalne i lokalne vlasti zemalja uz rijeku Savu da predlože projekte očuvanja i razvoja tog područja.
Ti projekti moraju biti u prijateljstvu s okolišem i tako doprinijeti zadovoljstvu građana koji žive uz rijeku Savu, rekao je.
Slovenski zastupnik Igor Šoltes (Zeleni), koji je, zajedno s Jakovčićem, inicirao seminar o zaštiti i razvoju područja uz rijeku Savu, naglasio je da projekti korištenja energetskih potencijala rijeke moraju biti usklađeni s najvišim standardima zaštite okoliša.
„Uz adekvatnu brigu o zaštiti okoliša rijeka Sava može postati i turistički atraktivna, za što su zainteresirane i Slovenija i Hrvatska”, kaže Šoltes.
Iris Beneš, voditeljica Brodskog ekološkog društva, ukazala je na ekološki značaj jedinstvenog riječnog sistema Save, kao i na prijetnje s kojima se suočava. Tibor Mikuška iz Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode iznio je prijedloge o tome kako se zaštita od poplava može poboljšati i Sava sačuvati kao rijeka od životnog značaja, navodi se u priopćenju.