U priopćenju za javnost eurozastupnica Borzan ističe kako su "ogromne količine bačene hrane u Hrvatskoj i EU su moralni i ekološki problem koji nadilazi stranačke podjele". Podsjeća kako je doniranje hrane 2015. oslobođeno PDV-a i donesen je pravilnik te upozorava kako je, unatoč tome, "izostalo očekivano povećanje donacija hrane, a police socijalnih samoposluga se i dalje sporo pune".
Borzan napominje da, kao izvjestiteljica Europskog parlamenta piše izvještaj i rezoluciju kojom će se predložiti mjere koje Europska komisija i države članice trebaju poduzeti kako bi se smanjilo bacanje, a povećalo doniranje hrane te ističe kako je Europski parlament je u tome dobio podršku Europskog suda za reviziju, koji smatra da Europska komisija (EK) ne čini dovoljno da se problem riješi.
"U situaciji kada svakom četvrtom Europljaninu, dakle 125 milijuna ljudi, prijeti siromaštvo, godišnje u EU na smeću završi 89 milijuna tona neprodane hrane. U Hrvatskoj se prema procjenama godišnje baci oko 400 tisuća tona hrane. Samo kruha se u našoj zemlji dnevno baci 135 tona, što je na godišnjoj razini šteta od 600 milijuna kuna, upozorava u priopćenju hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan.
S obzirom da se na sjednici očekuju predstavnici nekoliko nadležnih Ministarstava, Hrvatske gospodarske komore (HGK), Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatske agencije za okoliš i nevladinog sektora Borzan smatra kako već popis pozvanih pokazuje razmjer i kompleksnost ovoga problema.