Gotovo 300 novih psihoaktivnih supstanci otkriveno je između 2013. i 2015., najvećim dijelom sintetski kanabinoidi, navodi se u izvješću.
Često ih se prodaje kao "sigurnu" zakonitu alternativu teškim drogama, no one zapravo mogu imati jači učinak na mozak od marihuane, a u nekim slučajevima mogu imati i teške posljedice, čak smrt, upozorava Američki institut za zloporabe droga.
U Ljubljani se, primjerice, na narkomanskom tržištu pojavila nova opasna sintetička droga koja može biti kobna za život ovisnika već u vrlo malim količinama, a riječ je o 4-fluoro-butirfentanilu.
To je sintetički opioid, derivat fentanila, a izaziva svrbež te ozbiljnu respiratornu depresiju - plitko disanje, što za onoga koji konzumira drogu može biti opasno po život čak i ako je uzme u vrlo malim količinam, upozorio je Nacionalni institut za javno zdravlje. Za istu se drogu koriste i nazivi 4F-BF, 4-FBF i p-FBF, prisutna je u obliku praška, tableta i kao sprej za nos, a za život su opasne i vrlo male doze.
Europski centar za praćenje droga upozorava da se države članice sve teže bore protiv sintetičkih droga. Tržište se toliko brzo širi da ga se ne uspijeva zakonski regulirati. Čim vlasti uvedu kontrolu za neku opasnu supstancu, na tržištu se pojavi njezina zamjena.
Dodatni problem je presuda Europskog suda pravde, koji je zaključio da sintetski kanabinoidi nisu terapeutski proizvodi, a mnoge države članice nastoje regulirati nove droge kroz zakone o kontroli lijekova.
Unatoč tomu, Finska, Francuska, Njemačka i Nizozemska i dalje traže zakonsko rješenje za sintetske kanabinoide. Novi njemački zakon trebao bi omogućiti da se do kraja godine pojednostavi kazneni progon i predviđa do deset godina zatvora za krijumčare sintetičkih droga.