FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EU jača suradnju među članicama u području obrane

Autor: Slavko Vukadin

BRUXELLES, 15. studenoga 2016. (Hina) - Dan nakon što su šefovi diplomacija zemalja članica EU-a postigli dogovor o planu za provedbu sigurnosne i obrambene strategije, Europska unija je u utorak odlučila povećati proračun svoje obrambene agencije prvi put nakon 6 godina.

"Mogu objaviti da smo prvi put nakon 2010. donijeli odluku o malom povećanju proračuna Europske obrambene agencije (EDA). Riječ je o simboličnom povećanju, ali to je prvi put nakon šest godina da se to događa i to je jasan pokazatelj volje 27 zemalja članica (Danska nije članica EDA-e) da se ide u povećanje resursa agencije", izjavila je u utorak visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini. 

S novim povećanjem proračun EDA-e dosegnut će 31 milijun eura. EDA pomaže zemljama članicama u razvijanju vojne opreme i tehnologije.

U ponedjeljak i utorak u Bruxellesu su zasjedali ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a, kojima su se pridružili i ministri obrane. 

Novi europski sigurnosni i obrambeni plan, koji bi trebao omogućiti EU-u da bude manje ovisan o Sjedinjenim Državama, uključuje tri glavne zadaće: odgovoriti na vanjske krize i sukobe, suradnja s partnerima u jačanju obrambenih sposobnosti te zaštita EU i njezinih državljana. 

Puno zemalja članica EU-a već godinama zagovara jaču suradnju u području obrane, a ta ambicija je sada još izraženija nakon izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika, koji je u predizbornoj kampanji rekao da NATO neće moći pomoći onim zemljama članicama koje ne troše dovoljno za obranu.

Plan za veću vojnu suradnju među državama članicama EU-a mogao bi, primjerice, uključivati koordiniranu kupovinu vojne opreme ili aktiviranje postojećih snaga za brzo raspoređivanje, koje imaju 1500 vojnika, a koje nikad dosad nisu korištene.

Mogherini je rekla da nije cilj stvoriti vojne snage EU-a, nego stvoriti moćnu Europu koja vjeruje "u multilateralizam i suradnju".

Dogovor od ponedjeljka omogućuje da zemlje članice EU-a koje to žele mogu uspostaviti veću vojnu suradnju ne čekajući suglasnost ostalih.

Baltičke zemlje su izrazile zabrinutost da bi se jača obrambena suradnja mogla preklapati s NATO-om, međutim, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je rekao da podupire europski plan, ističući da su članice EU-a partneri, a na suparnici u području obrane.
 

(Hina) xsv yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙