Cijeli niz ministarskih sastanaka počinje već u nedjelju navečer, kada će se na neformalnoj radnoj večeri okupiti ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a, među njima i hrvatski ministar Davor Ivo Stier, kojemu će to biti prvi sastanak s europskim kolegama od preuzimanja dužnosti. Na poziv visoke predstavnice EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federice Mogherini, šefovi diplomacija će razgovarati o zajedničkom pristupu prema budućoj američkoj administraciji novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa. Na večeri se neće pojaviti britanski i francuski ministri vanjskih poslova.
Šef britanske diplomacije Boris Johnson izjavio je da „ne vidi smisla“ u dodatnom sastanku, kada se ministri vanjskih poslova zemalja članica ionako sastaju u ponedjeljak na redovitom sastanku. Francuski ministar vanjskih poslova Jean-Marc Ayrault ispričao je svoj nedolazak ranije preuzetim obvezama.
Neočekivana pobjeda Donalda Trumpa otvara niz pitanja nakon što je u on u predizbornoj kampanji dovodio u pitanje funkcioniranje starih savezništava, poput NATO-a te svjetski sporazum o klimi i sporazum o iranskom nuklearnom programu.
U ponedjeljak će šefovi diplomacija na redovitom sastanku razgovarati o stanju u Turskoj, odnosima sa šest zemalja Istočnog partnerstva te o situaciji u Siriji i drugim zemljama Južnog susjedstva. Popodne je predviđen zajednički sastanak ministara vanjskih poslova i ministara obrane na kojem će se raspravljati o provedbi plana za sigurnost i obranu u okviru globalne strategije EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku. Očekuje se da će Vijeće usvojiti zaključke o planu provedbe.
U utorak se održava sastanak Vijeća za opće poslove, koje će između ostaloga, razgovarati o kohezijskoj politici. U ponedjeljak i utorak sastaje se Vijeće za poljoprivredu i ribarstvo. U srijedu je na redu sastanak ministara financija, koji će ovaj put razgovarati samo o prijedlogu europskog proračuna za sljedeću godinu.
Vijeće treba usuglasiti stajalište o proračunu, nakon što je Europski parlament tražio više sredstava nego što je Komisija predložila, a s čime se Vijeće ne slaže. Zemlje članice i Europski parlament imaju rok od tri tjedna, do 17. studenoga, za usuglašavanje proračuna, a u protivnom, Komisija će morati izraditi novi prijedlog.
U petak se sastaju ministri unutarnjih poslova, koji će razgovarati o najavljenom prijedlogu Europske komisije o uspostavi sustava za informiranje i odobravanje putovanja (ETIAS), ), kojim bi se uvela obveza za građane zemalja koje ne trebaju vize za ulazak u EU da unaprijed najave svoje putovanje i plate naknadu.
Komisija je sredinom rujna najavila da će ovaj mjesec predstaviti prijedlog o uspostavi takvog sustava.
Riječ je o sličnom sustavu koji imaju Sjedinjene Države, prema kojem se svi koji ulaze u tu zemlju, a ne trebaju vize, moraju preko interneta unaprijed registrirati najmanje 72 sata prije ulaska i platiti naknadu.
Ta se registracija mora napraviti samo jednom i onda vrijedi za veći broj putovanja te ubrzava preglede na graničnim prijelazima. Prema izvorima Komisije, takav bi prijedlog trebao biti objavljen u studenome.
Komisija će u srijedu objaviti svoje ocjene o prijedlozima proračuna zemalja članica Eurozone. Prema pravilima, uvedenima tijekom financijske krize, Komisija je dobila nove ovlasti za nadzor nad nacionalnim proračunskim politikama kako bi se spriječile nove krize. Države članice Eurozone dužne su dostaviti svoje proračunske planove za sljedeću proračunsku godinu do sredine listopada tekuće godine.
Komisija obično razvrstava te prijedloge u tri skupine: one koji su u skladu europskim pravilima, one koje su pretežito u skladu i one koji bi mogli biti u suprotnosti s pravilima. Postoji još jedna kategorija, koja do sada nikad nije korištena – ocjena da je prijedlog proračuna u neskladu s europskim pravilima.
Temeljno je pravilo da planirani proračunski manjak treba biti ispod tri posto BDP-a.
U Europskom parlamentu Odbor za proračun pokušat će zajedno s predstavnicima zemalja članica postići dogovor o proračunu EU-a za sljedeću godinu.