U Strasbourgu se održava druga listopadska plenarna sjednica. Europski parlament se na plenarnim sjednicama u Strasbourgu sastaje 12 put godišnje, a kako je kolovoz mjesec godišnjih odmara, onda se u listopadu organiziraju dvije plenarne sjednice.
Na dnevnom redu, između ostaloga, bit će pitanja o sudbini CETA-e, pregovorima o slobodnoj trgovini s drugim zemljama, odnosima EU-a i Rusije, migracijama i zaštiti vanjskih granica, proračun za sljedeću godinu te zanimljiv prijedlog za osnivanje mehanizma EU-a za godišnju provjeru stanja temeljnih prava u državama članicama.
U srijedu prijepodne na dnevnom redu je rasprava s predsjednikom Europske komisije Jean-Claude Junckerom i Europskog vijeća Donaldom Tuskom o rezultatima prošlotjednog summita EU-a, koje je raspravljalo o sudbini sporazuma o slobodnoj trgovini EU-Kanada (CETA) te općenito o trgovinskoj politici EU-a, odnosima s Rusijom, migracijama i zaštiti vanjskih granica.
Zastupnici bi u srijedu trebali usvojiti svoje stajalište o proračunu za sljedeću godinu. Parlamentarci traže više sredstava za zapošljavanje mladih, za gospodarski rast i pomoć trećim zemljama kako bi se ublažila migracijska kriza te odbacuje rezove koje je na nacrt proračuna predložilo Vijeće.
Nakon plenarnog glasovanja započet će trotjedni razgovori s Vijećem, s ciljem postizanja dogovora između dviju institucija na vrijeme kako bi ga EP izglasao i predsjednik Schulz potpisao u prosincu.
U utorak će se razgovorati i o reviziji postojećeg Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2014-2020. Komisija je predložila više fleksibilnosti u korištenju europskih sredstava i stvaranje rezerve u slučaju kriza, ali nije predložila povećanje sredstava čime su parlamentarci nezadovoljni.
Zastupnici će u utorak glasovati o nacrtu rezolucije u kojem predlažu uspostavu mehanizma godišnjih izvješća o demokraciji, vladavini prava i temeljnim pravima u državama članicama. Cilj toga mehanizna bio bi izbjeći ad hoc pristup prema krizama kada se pojave u pojedinim zemljama članicama. Taj mehanizam bi uključivao objektivna mjerila i jasan okvir za otklananje povreda temeljnih prava. Prijedlog je inspiriran sličnim mehanizmom za praćenje ekonomskih politika zemalja članica – Europskim semestrom. Komisija bi tako u svojim izvješćima upućivala i preporuke pojedinim zemaljama za uklanjanje nedostataka u pogledu vladavine prava, demokracije i temeljnih prava. Na ovaj zahtjev Parlamenta Komisija je dužna dati obrazloženi odgovor.
Europski parlamentarci će u ponedjeljak glasovati o rezoluciji u kojoj će pozvati da se pravila u ribarstvu jednako primjenjuju na sve ribare u EU-u. Inspekcijske postupke, npr za neto veličinu mreže i ulove, trebalo bi standardizirati, kao i kazne za prekršaje, kaže se u nacrtu rezolucije.
Zastupnici su zabrinuti zbog velikih razlika u nacionalnim metodama kontrole, kaznama i korištenju tehnologije jer one stvaraju ozračje u kojem za isti prekršaj sankcije mogu biti upravne ili kaznene.
U srijedu popodne zastupnici će raspravljati o prijetnjama, povredama prava i ograničenjima s kojima se suočavaju novinari u Turskoj, gdje je od pokušaja državnog udara u srpnju, do sada zatvoreno 90 novinara, a preko 2500 njih je izgubilo posao.
U četvrtak je u Bruxellesu predviđen summit EU-Kanada na koji bi trebao doći kanadski premijer Justin Trudeau. Međutim, summit je još uvijek pod znakom pitanja jer EU unutar sebe još nije riješila pitanje potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini s tom zemljom, o kojem se pregovoralo sedam godina. Da bi predstavnici EU-a mogli potpisati taj sporazum moraju imati suglasnost zemalja članica, a još uvijek nedostaje pristanak Belgije. Belgijska savezna vlada i sve druge regionalne vlade u zemlji podržavaju potpisivanje toga sporazuma osim Valonije. Ta frankofona regija na jugu zemlje traži dodatna jamstva za svoje poljoprivredne proizvode te bolju zaštitu od multinacionalnih kompanija. U Europskoj uniji se radi na tekstu izjave koja bi bila pridodana ugovoru i u kojoj bi se Valoniji dala određena jamstva, a održavanje summita i potpisivanje ugovora ovisit će o tome.
Komisija bi u srijedu trebala predstaviti novi prijedlog zajedničke konsolidirane osnovice poreza na dobit (CCCTB) kao sveobuhvatnog rješenja za reformu sustava oporezivanja poduzeća, o čemu već tri godine nema nikakvog pomaka. CCCTB bi trebao znatno poboljšati situacija na jedinstvenom tržištu za poduzeća i ukloniti mogućnosti za izbjegavanje plaćanja poreza na dobit.