Novi portal na jednom mjestu pruža sve najnovije informacije o europskim politikama kao što su prilagodba klimatskim promjenama, mobilnost ili kružno gospodarstvo koje izravno utječu na gradove i ubrana područja. Predstavnici gradskih vlasti mogu također pronaći informacije o mogućnostima za financiranje iz raznih europskih financijskih instrumenata te o događajima koji se odnose na urbani razvoj.
Uz to, nova Platforma za urbane podatke (Urban Data Platform) pri Centru znanja o teritorijalnim politikama omogućuje pristup na jednom mjestu zajedničkim indikatorima o statusu i trendovima u preko 800 europskih urbanih područja - o demografiji, gospodarskoj razvijenosti ili pristupu uslugama.
"Preko 70 posto europske populacije živi u urbanim područjima; to su mjesta na kojima se odlučuje o tranziciji na zeleno gospodarstvo. Gradovi imaju ključnu ulogu u aktivaciji građana i potrošača i promicanju promjena ulažući u energetsku učinkovitost zgrada, održiviji promet, podizanje svijesti građana, uvođenje novih tehnologija, pomoć ranjivim potrošačima i još puno toga. Stoga pokrećemo instrumente koji će pomoći gradovima da eksperimentiraju s novim idejama i vide jesu li izvedive i korisne", rekao je potpredsjednik Europske komisije za energetsku uniju Maroš Šefčovič u povodu predstavljanja tih alata u sklopu Europskog tjedna regija i gradova.
"Ove platforme predstavljaju ono što je zapravo Urbana agenda: međusobno povezivanje i učenje jednih od drugih", kazala je europska povjerenica za regionalnu politiku Corina Creţu, dodajući da to trebao biti primjer i drugima u svijetu.
Komisija je također, u suradnji s UN-ovim programom Habitat posvećenom boljoj urbanoj budućnosti, objavila Izvješće o stanju europskih gradova u kojem se donosi pregled njihova napretka u prioritetnim područjima kao što su zapošljavanje i vještine, borba protiv siromaštva i prelazak na niskougljično gospodarstvo.
Europska unija pokrenula je ovog ljeta Urbanu agendu za EU koja obuhvaća 12 partnerstava koja omogućuju državama članicama, europskim institucijama, nevladinim organizacijama i poslovnim partnerima bolju suradnju u pronalasku zajedničkih rješenja za poboljšanje kvalitete života u urbanim područjima u Europi.
Do sada su pokrenuta četiri pilot partnerstva - o uključenju migranata, koje koordinira Amsterdam, o kvaliteti zraka, koje koordinira Nizozemska, o stanovanju, koje koordinira Slovačka te o siromaštvu u gradovima, koje koordiniraju Belgija i Francuska.
Do siječnja 2017. bit će pokrenuta još četiri nova partnerstva - o kružnom gospodarstvu, kojim će koordinirati Oslo, o digitalnoj tranziciji, koje koordiniraju Estonija, Finska (Oulu) i Bugarska (Sofija), o urbanoj mobilnosti koje koordiniraju Češka i Njemačka (Karslruhe) te o zapošljavanju i vještinama kojim će koordinirati Rumunjska, Rotterdam (Nizozemska) i Jelgava (Latvija).
Komisija će o rezultatima njihova rada podnijeti izvješće Vijeću EU-a do kraja 2017., navodi EK.