Konferenciju je otvorio potpredsjednik Antonio Tajani (EPP, Italija) naglasivši sve manji broj Židova u Europi: od dva milijuna 1991. do 1,4 milijuna 2010. "Židovi trebaju živjeti u miru u Europi, poštivani kao i svi drugi građani, slobodni izraziti svoju vjeru, identitet, bez napada“, rekao je Tajani.
"Židovski prijatelji i susjedi, borimo se s vama protiv širenja mržnje. Europa nije Europa bez židovskih zajednica. Europa je vaš dom“, rekao je predsjednik Parlamenta Martin Schulz na konferenciji.
Većina prisutnih izrazila je zabrinutost zbog budućnosti židovskih zajednica u Europi. "Židove se vrijeđa, diskriminira i zlostavlja, ponekad fizičkim nasiljem, a svjedočimo u ubojstvima u Parizu, Bruxellesu ili Amsterdamu“, rekao je Francis Kalifat, predsjednik organizacije Conseil Représentatif des Institutions Juives de France.
Predsjednik europske konferencije rabina Pinchas Goldschmidt rekao je kako dvije glavne prijetnje dolaze iz radikalnog Islama i terorizma te rasta krajnje desnice u Europi. Većina je kritizirala pokret BDS (Boycott, Divestment and Sanctions) kazavši kako je anticionizam novo lice antisemitizma.
"Greška je misliti da je antisemitizam prijetnja jedino Židovima. To je prijetnja Europi i slobodama koje su stvarane stoljećima", istaknuo je rabin Jonathan Sacks.
Sudionici su zatražili više ulaganja u obrazovanje, policijsku zaštitu, suradnju između država članica na protuterorističkim mjerama te stvaranje agencije koja će pratiti antisemitizam. Veća uključenost mladih i žena u političke odluke također bi donijela pozitivne promjene.
Zastupnik Juan Fernando López Aguilar (S&D, Španjolska) naglasio je kako sve kolege iz Parlamenta trebaju iskoristiti svaku priliku kako bi komunicirali, obrazovali i utjecali na političke odluke.
"Ako ne želimo da se Europa uništi iznutra trebamo ostati zajedno, političari i vođe religijskih zajednica. Ako osvojimo bitku za srca građana uspjet ćemo u borbi protiv mržnje“, zaključio je predsjednik Martin Schulz.