Pomoćnica ministrice socijalne politike i mladih Maja Vučinić-Knežević rekla je da je za pomaganje autističnim osobama potreban visok stupanj senzibiliteta i multidisciplinarni pristup, a vrlo je važna i uloga roditelja.
Voditeljica Kliničkog odjela dječje i adolescentske psihijatrije osječkoga Kliničkog bolničkog centra (KBC) Katarina Dodig-Ćurković podsjetila je kako je autizam teško dijagnostirati i zbog malobrojnih stručnjaka, posebice dječjih psihijatara, te zato što nema sustava rane detekcije i rane intervencije.
Istaknula je kako roditelji već na djetetu u dobi od dva mjeseca mogu primijetiti prve simptome autizma, koji se zasad ne može izliječiti, ali se djeci s takvim problemima može pomoći u rehabilitaciji i integraciji u društvo.
U liječenju autizma na ovome području pomoći će i izgradnja regionalnog centra za autizam u Osijeku.
Sandra Zlatarić, ravnateljica osječkoga Centra za odgoj i obrazovanje "Vinko Bek", u sklopu kojeg bi trebala djelovati nova ustanova, izvijestila je kako je završen glavni projekt za izgradnju nove zgrade, da se prikuplja dokumentacija za dobivanje građevinske dozvole te kako očekuje da bi izgradnja mogla početi u srpnju ove godine.
Upozorila je kako su mnogi roditelji s autističnom djecom otišli u druge krajeve Hrvatske jer u Slavoniji dosad nije bilo primjerene skrbi za tu djecu te zato što se dijagnostika dosad mogla obaviti jedino u Zagrebu.
O pravodobnoj dijagnostici i ranoj intervenciji ovisi koliko će se dijete poslije moći uključiti u sve aspekte života. Ako propustimo taj bitan dio ranog djetinjstva, mogli bismo propustiti učiniti nešto korisno za takvu obitelj, ocijenila je Zlatarić.
Osječko-baranjski dožupan Dragan Vulin rekao je kako se procjenjuje da će izgradnja regionalnog centra za autizam stajati desetak milijuna kuna, od čega će županija, kao osnivač te ustanove, osigurati najveći dio, a ostalo će osigurati ministarstva socijalne politike i mladih, zdravlja i znanosti te grad Osijek.