FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Škrlec zatražio mišljenje Komisije o insekticidu dimetoatu

Autor: Ivan Šaravanja

ZAGREB, BRUXELLES, 19. travnja 2016 (Hina) – Hrvatski zastupnik Zelenih u Europskom parlamentu Davor Škrlec, potaknut prošlotjednim priopćenjem Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) u kojem se kaže da se ne može isključiti dugoročna štetnost insekticida dimetoata po ljudsko zdravlje, u utorak je zatražio mišljenje Europske komisije o tom sredstvu, priopćeno je iz njegovog ureda. 

Na temelju svih prikupljenih informacija EFSA je zaključila kako ne postoji dovoljno dokaza kojima se može isključiti postojanje rizika za ljudsko zdravlje koji proizlazi iz korištenja insekticida dimetoata. Dimetoat se nalazi u brojnim sredstvima za zaštitu bilja koja se nude na tržištu od strane velikih europskih proizvođača poput, primjerice, njemačkog BASF-a. To je sredstvo u raširenoj uporabi u maslinarstvu, povrtlarstvu i voćarstvu, a u Hrvatskoj se najčešće koristi u maslinarstvu, navodi se u priopćenju iz ureda zastupnika Škrleca.

Davor Škrlec, kao član Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta, zatražio je mišljenje Europske komisije o tom sredstvu i izrazio zabrinutost za zdravlje građana zbog činjenice da je u Hrvatskoj dozvoljena upotreba spornog insekticida, priopćio je njegov ured.

"Francuska je već podnijela zahtjev kojim poziva na širu zabranu korištenja insekticida dimetoata na razini Europske unije nakon što je u veljači zabranila njegovo korištenje i na svom tlu, te isto tako poziva na zabranu uvoza voća i povrća tretiranih navedenim insekticidom iz SAD-a i trećih zemalja. U ovom konkretnom slučaju iz Francuske riječ je o trešnjama jer se u voćarstvu najčešće stablo nakon cvata prska insekticidom kako bi se direktno zaštitilo od napada voćnih mušica.”, smatra Škrlec. 

"Zbog prekoračenja maksimalnih razina ostataka pesticida u hrani (MDK) rizik konzumiranja prema trenutačnoj regulativi postoji kod mladog luka, maslina, krumpira, dinja, naranči, maslinovog ulja, rajčica, lubenica, ananasa i kopra", rekao je Škrlec i istaknuo kako je to "dovoljan razlog za zabrinutost i uspostavljanje hitnih mjera kojima bismo zaustavili neželjene učinke i prisutnost štetnih tvari u našoj hrani”.

(Hina) xis yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙