Na temelju svih prikupljenih informacija EFSA je zaključila kako ne postoji dovoljno dokaza kojima se može isključiti postojanje rizika za ljudsko zdravlje koji proizlazi iz korištenja insekticida dimetoata. Dimetoat se nalazi u brojnim sredstvima za zaštitu bilja koja se nude na tržištu od strane velikih europskih proizvođača poput, primjerice, njemačkog BASF-a. To je sredstvo u raširenoj uporabi u maslinarstvu, povrtlarstvu i voćarstvu, a u Hrvatskoj se najčešće koristi u maslinarstvu, navodi se u priopćenju iz ureda zastupnika Škrleca.
Davor Škrlec, kao član Odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta, zatražio je mišljenje Europske komisije o tom sredstvu i izrazio zabrinutost za zdravlje građana zbog činjenice da je u Hrvatskoj dozvoljena upotreba spornog insekticida, priopćio je njegov ured.
"Francuska je već podnijela zahtjev kojim poziva na širu zabranu korištenja insekticida dimetoata na razini Europske unije nakon što je u veljači zabranila njegovo korištenje i na svom tlu, te isto tako poziva na zabranu uvoza voća i povrća tretiranih navedenim insekticidom iz SAD-a i trećih zemalja. U ovom konkretnom slučaju iz Francuske riječ je o trešnjama jer se u voćarstvu najčešće stablo nakon cvata prska insekticidom kako bi se direktno zaštitilo od napada voćnih mušica.”, smatra Škrlec.
"Zbog prekoračenja maksimalnih razina ostataka pesticida u hrani (MDK) rizik konzumiranja prema trenutačnoj regulativi postoji kod mladog luka, maslina, krumpira, dinja, naranči, maslinovog ulja, rajčica, lubenica, ananasa i kopra", rekao je Škrlec i istaknuo kako je to "dovoljan razlog za zabrinutost i uspostavljanje hitnih mjera kojima bismo zaustavili neželjene učinke i prisutnost štetnih tvari u našoj hrani”.