Što se mijenja u financiranju programa?
Povećali smo financiranje za shemu mlijeka u školama za 20 milijuna eura godišnje. Trebali smo preraspodijeliti novac kako bismo omogućili više za nove države članice, poput Hrvatske, dok istovremeno ne želimo kazniti zemlje koje koriste ovaj program na jako dobar način već duže vrijeme.
Također smo osigurali pravedniju distribuciju fondova koristeći objektivne kriterije, primjerice, broj djece starosti od šesto do deset godina u zemlji.
Cijene mlijeka i voća padaju. Može li ovaj program biti prilika za poljoprivrednike da svoje proizvode plasiraju na tržište po pravednim cijenama?
Ruski embargo stvorio je velike probleme. Program može biti koristan za poljoprivrednike, ali moramo znati kako se ne radi o velikoj količini novca - proračun za mlijeko je 0,5 posto godišnjeg proračuna poljoprivredne politike.
Trebamo naći druga tržište kako bismo povećali potražnju za voćem, povrćem i mlijekom. U 24 države članice premalo se konzumira svježe voće i povrće. Povećanje unutarnje potražnje dobro je za zdravlje.
Edukativna strana programa također je naglašena. Što će se događati u školama?
Nećemo određivati konkretne poteze. Ne mora se o svemu odlučivati u Bruxellesu, već zemlje i nadležne agencije mogu osmišljavati dodatne mjere. Primjerice, može se raditi o organiziranju izleta na poljoprivredna gospodarstva. Djeca piju mlijeko, ali ne znaju kako se mlijeko proizvodi. Posjećujući poljoprivredna gospodarstva, djeca stvaraju vezu s proizvođačima.
Kako bi izgledao školski jelovnik da ste ravnatelj?
Zimi bih se odlučio za mnogo juhe - juhu od povrća za svu djecu. Ja volim jesti jabuku između doručka ručka. Jabuka dnevno dobra je za zdravlje.