U odnosu na 2013., riječ je o povećanju od otprilike 33 milijarde eura, što pokazuje da su nakon donošenja smjernica o državnim potporama za zaštitu okoliša i energiju 2014. države članice sve svjesnije da su za podršku obnovljivoj energiji potrebne državne potpore.
Države članice obilno su koristile i mogućnosti koje im je ponudila modernizacija pravila o državnim potporama iz 2014., osobito nova Uredba o općem skupnom izuzeću (GBER).
Zabilježeno je znatno povećanje neproblematičnih mjera potpore koje se mogu dodijeliti bez prethodne kontrole Komisije – više od devedeset posto mjera državne potpore svrstano je pod GBER.
Time je smanjena birokracija, države članice preuzele su veću odgovornost za usklađenost s pravilima, a Komisija je svoju pozornost mogla usmjeriti na potpore kojima se više narušava tržišno natjecanje.
U pregledu se prvi put navodi nacionalna potrošnja za pojedine programe državnih potpora te podaci o javnoj potpori obnovljivim izvorima energije i izdacima iz strukturnog fonda koji su korišteni za sufinanciranje mjera državne potpore. Time se povećava transparentnost javne potrošnje i promiču bolje potpore.
Od 1. srpnja 2016. države članice morat će za sve dodijeljene državne potpore u iznosu većem od 500.000 eura objavljivati i identitet korisnika, iznos i svrhu potpore te pravnu osnovu. Ti će podaci biti dostupni putem modula za transparentnost dodjela, kojem će se moći pristupiti putem internetske stranice Komisije i država članica. Pregled državnih potpora dostupan je na stranici: http://ec.europa.eu/competition/state_aid/scoreboard/index_en.html, navodi se u priopćenju.