"U zemlji u kojoj je turizam iznimno važna gospodarska grana, priroda je važan resurs što potvrđuje i činjenica da je očuvana priroda jedan od tri razloga za dolazak turista u Hrvatsku", rekao je na prigodnoj svečanosti pomoćnik ministra zaštite okoliša i prirode Nenad Strizrep. Dodao je kako službeni podaci za 2014. godinu govore o gotovo tri milijuna posjetitelja u "našim nacionalnim parkovima prirode dok dosadašnji podaci za 2015. govore da ćemo ih premašiti za najmanje deset posto".
Po njegovim riječima, da bi broj posjetitelja mogao rasti bez opasnosti da prirodu ugrozimo, posebno najosjetljivije dijelove poput nacionalnih parkova, nužna su ulaganja koja osiguravaju nove sadržaje poput Kuće za brodice na Brijunima gdje se na "moderan i suvremen način prezentiraju more i podmorje te ostale prirodne vrijednosti Brijuna".
Ravnatelj Nacionalnog parka Brijuni Sandro Dujmović rekao je da je otvaranje tog posjetiteljskog centra primjer kako se suradnjom Ministarstva, Fonda, financijskih institucija i Nacionalnog parka mogu stvoriti nove vrijednosti, čuvati i prezentirati kulturna i prirodna baština te otvarati nova radna mjesta.
"Uz mnogo truda i timskog rada, san je postao stvarnost. Brijuni, Istra i Hrvatska dobili su inovativni i atraktivni prostor, ova je povijesna građevina ponovno zasjala nekadašnjim izgledom i ljepotom, a njena će namjena biti u službi još mnogih generacija", poručio je Dujmović dodavši kako su u protekle četiri godine u Nacionalnom parku Brijuni realizirani projekti vrijedni gotovo 20 milijuna kuna.
Osim uređenja prezentacijskog centra „Kuća za brodice“ vrijednog 9 milijuna kuna, provedena je milijun kuna vrijedna sanacija etnografskog muzeja, dok je u crkvu Sv. Germana uloženo 312.448 kuna. K tome, nabavljeni su vatrogasna oprema, strojevi i elektromobili u vrijednosti 3,7 milijuna kuna, a projektom „Zelena linija“ ukupne vrijednosti 5,7 milijuna kuna obuhvaćena je nabava električnih i hibridnih vozila, izgradnja punionica za električna vozila, nabava patrolnog hibridnog plovila.
U pripremi je izrada dokumentacije za projekt „Suvremeni turistički doživljaj skrivenih posebnosti Brijuna“ koji će se aplicirati za financiranje iz EU fondova.
Vrijednost projekta procjenjuje se na 22,8 milijuna kuna. Projektom se, među ostalim, planira izgradnja Dino centra posvećenog geološkim i paleontološkim fenomenima Brijunskog otočja, šetnica tradicionalnih zanata, Živa voda – obnova spomen-izvora kameno staklene piramidalne konstrukcije iznad bušotine vode, Fazenerija – prezentacijski centar autohtonih pasmina peradi, Staza kroz kamenolom, Mediteranski vrt.