Šećerna bolest ili dijabetes je kronična bolest koja nastaje kao posljedica nemogućnosti tijela da proizvodi ili koristi inzulin. Procjenjuje se da u svijetu živi gotovo 400 milijuna osoba sa šećernom bolešću, a do 2035. godine očekuje se porast na približno 600 milijuna. Zbog posljedica bolesti svakih 7 sekundi u svijetu jedna osoba umre od dijabetesa.
U Hrvatskoj, prema procjenama, od dijabetesa boluje oko 400.000 osoba, od kojih 254.000 punoljetnih osoba ima postavljenu dijagnozu šećerne bolesti.
Broj oboljelih povećava se iz godine u godinu, a oboljeli mogu godinama živjeti nesvjesni da imaju dijabetes, sve do pojave prvih komplikacija. Svega 7,5 posto oboljelih živi bez komplikacija, koje značajno umanjuju kvalitetu života, a najčešći su srčani i moždani udar, zatajenje bubrega, sljepoća i amputacija udova.
Troškovi liječenja šećerne bolesti tipa 2 u Hrvatskoj iznose oko 2,5 milijarde kuna godišnje, odnosno 11,5 posto proračuna HZZO-a, a 86 posto tog novca odlazi na liječenje komplikacija. Hrvatska spada u grupu zemalja s visokim rizikom za nastanak dijabetesa tipa 1 kod djece i mladih, od kojega godišnje oboli 130-ero djece.
Od dijabetesa u svijetu umire 5,3 milijuna osoba godišnje, a svaka druga osoba mlađa je od 60 godina. Troškovi zdravstvene zaštite vezane uz šećernu bolest u 2014. iznosili su preko 600 milijardi američkih dolara, zbog čega je dijabetes u UN-u prozvan "ekonomskim tsunamijem".
Zbog toga je iznimno važno kontinuirano raditi na povećanju svjesnosti o dijabetesu, kako u široj javnosti tako i među svim dionicima u društvu koji mogu utjecati na pozitivne promjene.
Zagrebačko dijabetičko društvo tim povodom organizira obilježavanje Svjetskog dana šećerne bolesti na u subotu od 9 -16 sati na Cvjetnom trgu, gdje će građani, među ostalim, moći besplatno izmjeriti šećer u krvi i tlak te se informirati o toj bolesti i zdravoj prehrani.