U svim županijama u kojima je, odlukom ministra zdravlja Rajka Ostojića, proglašena opasnost od epidemije zaraznih bolesti, provode se mjere deratizacije i dezinsekcije. Iznimka je jedino Vukovarsko-srijemska županija koja je još pod vodom pa se ne može provoditi deratizacija, kažu u HZJZ-u.
Epidemiološka situacija je zasad stabilna, ne uočava se porast ili grupiranje pojedinih zaraznih bolesti. Prije nekoliko dana na području Brodsko-posavske županije registrirano je nekoliko odraslih osoba s probavnim tegobama, kao i četvero djece mlađe dobi s respiratornim tegobama, no nakon što im je ukazana liječnička pomoć svi su dobro.
HZJZ upozorava na opasnost od crijevnih zaraznih bolesti zbog kontaminacije otpadnim vodama, a građane se poziva da slušaju upute lokalnih službi o korištenju vodovodne vode te da ne piju bunarsku vodu.
Zbog poplava su glodavci i zmije došli u bliži kontakt s ljudima, stoga postoji opasnost od prijenosa zaraza njihovim ugrizom.
Također postoji opasnost od bolesti koje glodavci prenose svojim izlučevinama, ako dođu u kontakt s hranom i pićem, kao i rizik od bolesti koje nastaju direktnim kontaktom kože sa zaraženom vodom (npr. leptospiroze).
Ravnateljica HZJZ-a Tamara Poljičanin upozorava na velike probleme koje stvaraju enormne količine komaraca, zbog kojih je gotovo nemoguće raditi na terenu, pogotovo u Slavonskom Brodu i Županji.
"Iako komarci trenutačno ne predstavljaju zdravstvenu ugrozu, jako smetaju ljudima koji rade na terenu. Potencijalna opasnost postoji od zaraze virusom Zapadnog Nila koji se na ljude prenosi ugrizom zaraženog komarca, a to bi se moglo pojaviti na ljeto", kaže Poljičanin koja najavljuje da će se zaprašivanje komaraca nastojati iskoordinirati sa susjednim državama BiH i Srbijom.
Zbog najezde komaraca danas bi na području Brodsko-posavske županije trebao započeti larvicidni tretman, a planiraju se i mjere uništavanja glodavaca na poplavljenim područjima, za što treba osigurati primjerenu opremu i ljudstvo.
Županijskim zavodima za javno zdravstvo stalno se šalje potrebna pomoć u cjepivu, dezifincijensima i timovima za dezinfekciju i deratizaciju. HZJZ je poslao 1500 doza cjepiva protiv tetanusa, 15 doza prouzmijskog otrova, te tonu sredstava za dezinfekciju.
Tamo gdje se voda povukla, odvozi se krupni i drugi otpad, zbrinjavaju lešine životinja i ostaci hrane, uklanja naneseni mulj, te čiste i peru javni i stambeni objekti.
Na tom području već se pristupilo saniranju i dezinfekciji (hiperkloriranju i kloriranju) lokalnih bunara. Tamo gdje je moguće, npr. u Hrvatskoj Kostajnici, nastavlja se dezinfekcija domaćinstava, navodi HZJZ.