FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH: Ogromne štete: preko 100 tvrtki ne radi, brojni poljoprivrednici ostali bez ičega

Autor: rmav
SARAJEVO, 22. svibnja 2014.(Hina) - Poplave koje su pogodile Bosnu i Hercegovini nanijele su ogromne štete njenom gospodarstvu, a najmanje stotinu tvrtki od kojih su brojne bile izvozno orijentirane zbog toga je prekinulo proizvodnju, izjavio je u četvrtak u Sarajevu predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK BiH) Ahmet Egrlić predstavljajući procjene o prouzročenim štetama.

"Poplave su prouzročile najveću katastrofu nakon rata", kazao je Egrlić.

Prema prvim podacima koje su prikupili u VT BiH, oko trećine gospodarstva u BiH je izravno ili neizravno pogođeno poplavama i posljedicama koje je prouzročio plavni val, a to znači na stotine milijuna eura.

Dodatni problem predstavlja činjenica da je tek mali broj pogođenih tvrtki bio osiguran od posljedica poplava pa će za najveći broj njih biti vrlo teško obnoviti proizvodnju.

"Za otklanjanje tih posljedica trebat će najmanje pet do sedam godina", kazao je analitičar VTK BiH Duljko Hasić.

Posebice je pogođena poljoprivreda jer je procjena kako su poplavljene najplodnije obradive površine, posebice na području Bosanske Posavine i Semberije.

"Tamo je ostao samo kamen. Plodno tlo gotovo da više i ne postoji", ustvrdio je Hasić dodajući kako je trećina ljudi koja je do sada živjela od poljoprivrede ostala bez sredstava za život.

U VTK BiH procjenjuju kako će neviđene poplave prouzročiti smanjenje prihoda pa samim tim i punjenje proračuna od poreza za oko 30 posto.

"Krpanje proračunskih rupa i do sada je bio problem. Teško je uopće zamisliti što će tek slijediti", istaknuo je Egrlić.

Iz VTK BiH su od komercijalnih banaka zatražili uvođenje moratorija na otplatu kredita od šest mjeseci do godinu dana za tvrtke pogođene poplavama.

Na taj je prijedlog do sada pozitivno odgovorilo šest komercijalnih banaka, no iz komore upozoravaju kako je potrebno učiniti i dodatne napore.

Voditelj odjela za makroekonomsko planiranje Momir Tošić istaknuo je kako država mora hitno preuzeti svoj dio odgovornosti i to prije svega na planu obnove uništene infrastrukture.

"Država mora što prije obnoviti prometnice, željezničke pruge i ostalu infrastrukturu jer gospodarstvo bez toga neće moći funkcionirati", kazao je Tošić.

Iz VTK BiH uputili su i poziv velikim trgovinskim lancima koji posluju u toj zemlji da pokušaju sniziti cijene svojih proizvoda koliko god je to moguće i tako olakšati život naglo osiromašenom stanovništvu.

An unhandled error has occurred. Reload 🗙