"Leševi životinja prerađuju se u mesno koštano brašno prve kategorije koje se koristi kao gorivo u pećima s izuzetno visokim temperaturama od 800 do 1.000 stupnjeva i u tehničku masnoću, koja također koristi u tehničke svrhe", izjavila je s tim u vezi Sanja Čelebićanin, prenosi agencija Tanjug.
Predstavnice državnih tijela su u sklopu obilaska više mjesta u Srbiji posjetile i kafileriju "Energo zelena" u Inđiji kojoj je srbijanska vlada odobrila da se, pod posebnim uvjetima, prerade životinje uginule u katastrofalnim poplavama koje su zadesile proteklih dana Srbiju, ali i Republiku Srpsku i BiH.
U Srbiji trenutačno postoje tri kafilerije u kojima se mogu uništavati leševi životinja, a kafilerija u Inđiji ima najveće kapacitete, dok su manje dvije u Somboru i mjestu Ćuprija.
Srbijanska ministrica poljoprivrede ranije je upozorila građane da ne uklanjaju sami uginule životinje, jer je to posao u nadležnosti veterinarski službi.
Ona je rekla da informacije o uginulim životinjama neprekidno pristižu i da nema točnih podataka koliko je životinja stradalo.
"Radi se o jako velikom broju uginulih životinja, nemamo točnu procjenu, ali je šteta u stočarstvu ogromna", rekla je ministrica.