"U posljednjih nekoliko godina nismo bili previše usredotočeni na ono što treba učiniti kako bismo potaknuli gospodarski rast", rekao je jučer predsjednik Confindustrije Giorgio Squinzi, ukazavši na "raširenu slabost" u zemlji.
"Stanje u talijanskom realnom gospodarstvu u mnogim je slučajevima dramatično. Prosvjedi polako postaju vidljiva manifestacija situacije koja je i dalje iznimno teška", upozorio je.
Proteklih tjedana promet i trgovinu u gradovima širom Italije blokirali su prosvjedi organizirani pod pokroviteljstvom pokreta I Forconi (Vile). Izvorno su pokret osnovali vozači kamiona i poljoprivrednici, koje je ujedinilo nezadovoljstvo štedjom motiviranim povećanjem poreza.
Danas I Forconi obuhvaća široku lepezu skupina nezadovoljnika, uključujući i radikalne desničare, protivnike globalizacije, nogometne navijače, studente, nezaposlene i vlasnike malih obrta, koji "političku klasu" smatraju odgovornom za najdulju recesiju u talijanskoj povijesti.
Nezaposlenost je u međuvremenu dosegnula rekordno visokih 12,5 posto i procjenjuje se da svako deseto dijete u Italiji živi u apsolutnom siromaštvu, pa je nezadovoljstvo sasvim razumljivo, ističu analitičari. Izdvajaju i mišljenje nezadovoljnih skupina da tradicionalna politika ne vodi računa o njihovim potrebama, prenosi britanski list The Guardian.
"Prosvjedi pokazuju veliku krizu sustava političkog zastupanja u Italiji", ističe u izjavi za londonski dnevnik Duncan McDonnell, politolog na Europskom sveučilišnom institutu u Firenzi. "Zapravo očituju mišljenje velikih dijelova talijanskog društva da ih nitko stvarno ne predstavlja - ni političke stranke, ni sindikati, ni interesne skupine, ni poduzeća", tumači on.
Za danas su u Rimu zakazane velike demonstracije i vlasti strahuju od nasilja, izvješćuje agencija ANSA, dodajući da su širom Italije pokrenute brojne istrage zbog pljački, uništavanja privatne imovine i drugih oblika nasilja.