"Ne prihvaćamo glasovanje organizirano pod vojnim režimom", rekao je Hamza al-Farawi, glasnogovornik Saveza protiv državnog udara koji traži povratak islamističkog predsjednika kojeg je vojska svrgnula u srpnju i od tada ga drži u pritvoru.
Savez protiv državnog udara u kojemu prevlast ima Muslimansko bratstvo u početku je htjelo pozvati svoje pristaše da glasuju protiv novog temeljnog zakona. No nova vlast koju je uspostavila vojska povela je grubu represiju u kojoj je desetkovala moćnu mrežu bratstva, čiji su vođe završili u zatvoru i umanjila je njegove izglede da na referendumu porazi pristaše ustava.
Referendum raspisan za 14. i 15. siječnja treba omogućiti ratifikaciju novog ustava koji treba zamijeniti ustav što ga je ukinula vojska kada je u srpnju srušila Mursija.
Savez će pokrenuti kampanju za bojkot referenduma, dodao je Farawi. Nije rekao kako će ta kampanja biti organizirana, priznavši da je policija uhitila čelnike te koalicije koja okuplja islamističke skupine što organiziraju gotovo svakodnevne prosvjede.
U represiji je poginulo tisuću ljudi a tisuće su uhićene. Ministarstvo unutarnjih poslova planira rasporediti 200.000 policajaca tijekom održavanja referenduma, izvijestila je službena agencija Mena.
Referendum je prva etapa demokratske tranzicije koju je vojska obećala provesti, nakon koje će se u ljeto 2014. održati predsjednički i parlamentarni izbori, ali njihov redoslijed još nije utvrđen.
Stručnjaci očekuju da će se taj izmijenjeni ustav prihvatiti na referendumu s obzirom da islamisti ne uživaju potporu u javnosti koja priželjkuje povratak stabilnosti.
Na egipatskim ulicama od početka prosinca istaknuti su transparenti koji pozivaju građane da izađu na referendum, prvo glasovanje nakon Mursijeve smjene. Vlasti su rekle da su dopustile šesterim nevladinim organizacijama da prate glasovanje.
Dok stranke i organizacije civilnog društva pozivaju na referendum, islamisti su podijeljeni o tom pitanju. Za razliku od Muslimanskog bratstva, salafistička stranka Al-Nur koja je poduprla svrgavanje Mursija silom, pozvala je početkom prosinca birače da glasuju za nacrt ustava.
Ustav koji je u srpnju ukinut nabrzinu je izmijenila komisija koju nadziru islamisti a zatim je prihvaćen na referendumu 2012. u vrijeme Mursijeva mandata.