Svih 6 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, i danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks oslabio je jučer 0,18 posto, na 1.765 bodova, a Crobex10 0,82 posto, na 990 bodova.
Indeksi su na putu blagog tjednog pada, drugi tjedan zaredom. Crobex indeks u minusu je od početka tjedna 0,37, a Crobex10 0,2 posto.
Redovni promet dionicama iznosio je 12,5 milijuna kuna, što je otprilike 7 milijuna više nego dan prije.
Najveći promet ostvaren je dionicom Dalekovoda, 2,4 milijuna kuna, a cijena joj je skočila 21,11 posto, na 32,70 kuna, nakon objave rješenja Visokog trgovačkog suda u Zagrebu da je uvažio žalbu Dalekovoda i ukinuo rješenje suca Trgovačkog suda u Zagrebu Mislava Kolakušića o odbacivanju prijedloga predstečajne nagodbe za Dalekovod. Taj predmet sud je vratio na ponovni postupak koji će se provesti pred drugim sucem.
Snažno je porasla i cijena dionice Instituta IGH, za 19,37 posto, na 184,91 kunu, uz promet od 678,6 tisuća kuna. IGH je objavio da je na zagrebačkom Trgovačkom sudu sklopio predstečajnu nagodbu, čijim okončanjem su ispunjene pretpostavke za nastavak poslovanja te tvrtke.
Od dobitnica još se ističu i dionice Lošinjske plovidbe, čija je cijena porasla 18,34 posto, na 91 kunu, te Diokija, za 16,84 posto.
Znatniji gubitak, pak, bilježi dionica Petrokemije, s padom cijene za 8,11 posto.
„Očekujem danas stagnaciju Crobexa, vjerojatno s pozitivnim predznakom, pod utjecajem posljednjih vijesti u vezi predstečajnih nagodbi. U fokusu bi i dalje mogle biti dionice Dalekovoda i IGH“, ističe Nada Harambašić Nereau, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria.
A na Wall Streetu su u četvrtak Dow Jones i S&P 500 indeks pali peti dan zaredom jer niti nakon novog niza gospodarskih podataka nije ništa jasnije kada će američka središnja banka početi smanjivati poticajne monetarne mjere.
Dow Jones oslabio je 0,43 posto, na 15.821 bod. S&P 500 skliznuo je također 0,43 posto, na 1.785 bodova, a Nasdaq indeks 0,12 posto, na 4.033 boda.
Prema drugoj procjeni, rast američkog bruto domaćeg proizvoda ubrzao je u trećem tromjesečju na 3,6 posto, što je njegov najveći rast od prvog kvartala prošle godine i veći od očekivanih 3 posto.
Međutim, to se uvelike zahvaljuje snažnom rastu zaliha, pa se u četvrtom tromjesečju očekuje usporavanje aktivnosti.
Na azijskim se burzama danas trguje oprezno jer ulagači nisu spremni znatnije mijenjati pozicije uoči izvješća o zaposlenosti u SAD-u, koje bi moglo utjecati na odluku Feda o smanjenju poticajnih monetarnih mjera.
„Na kretanja na inozemnim burzama najviše će utjecati izvješće o zaposlenosti u SAD-u u studenome, koje će se prvenstveno interpretirati kroz očekivanja promjene monetarne politike Feda“, zaključuje Harambašić Nereau.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u studenome u SAD-u broj zaposlenih porastao za 185.000, nakon 204.000 u listopadu, te da će stopa nezaposlenosti ostati nepromijenjena na 7,2 posto.
Ako broj zaposlenih poraste za više od 200.000, to bi povećalo izglede da će Fed smanjiti poticaje već ovog mjeseca, a ako ta brojka bude manja od 150.000, to bi umanjilo taj rizik.