FAO-v indeks cijena hrane koji mjeri mjesečne promjene cijena košarice prehrambenih proizvoda iznosio je u studenom u prosjeku 206,3 boda, u odnosu na revidiranih 206,6 bodova koliko je iznosio u listopadu. To znači da su cijene u studenom ostale gotovo nepromijenjene u odnosu na prethodni mjesec.
Na godišnjoj razini indeks pokazuje pad cijena za 4,4 posto.
Košarica prehrambenih proizvoda uključuje žitarice, meso, šećer, uljarice i mlijeko i mliječne proizvode.
Oštar pad cijena šećera prošlog je mjeseca gotovo neutralizirao rast cijena ulja, pokazuje izvješće FAO-a. Cijene žitarica pale su jedan posto u odnosu na listopad odnosno čak 24 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec.
Cijene mesa i mlijeka i mliječnih proizvoda ostale su gotovo nepromijenjene na mjesečnoj razini dok su na godišnjoj razini mlijeko i mliječni proizvodi poskupjeli 23 posto.
"Ako se izuzmu iznenađujući šokovi, mislim da ćemo imati dovoljnu bogatu ponudu i relativno stabilnu potražnju, što bi u idućih šest mjeseci trebalo zadržati cijene oko sadašnjih razina ili malo ispod njih", kazao je viši ekonomist FAO-a Abdolreza Abbassian u telefonskom razgovoru za Reuters.
Cijene hrane skočile su u ljeto 2012. zbog velike suše u Sjedinjenim Američkim Državama, međutim prognoze rasta proizvodnje žitarica na rekordne razine pritisnule su cijene u ovoj godini.
U odvojenom je izvješću FAO danas procijenio da će svjetske zalihe žitarica na kraju sezone žetve 2014. godine iznositi 572 milijuna tona, što je 13,4 posto više u odnosu na prethodnu žetvenu sezonu.
Prognozirali su i da će svjetska proizvodnja žitarica u sezoni 2013./2014. iznositi 2,5 milijarde tona, čime su povisili prognozu iz studenog za marginalnih dva milijuna tona. Povisili su i prognozu proizvodnje pšenice, na 710,8 milijuna tona, s prethodno procijenjenih 708,5 milijuna tona.