Nakon gotovo tri godine razornog sukoba, UN-ov visoki povjerenik za izbjeglice Antonio Guterres ocijenio je da je iz zemlje izbjeglo tri milijuna Sirijaca i upozorio je na težak položaj sirijske djece među kojima je više od 11.000 poginulo, po izvješću zapadnih zemalja.
Sukob treba biti glavna tema razgovora sirijskog premijera Waela al-Halaqija u Teheranu koji je zajedno s Ankarom pozvao na primirje, nekoliko tjedana prije mirovne konferencije zakazane za 22. siječnja u Ženevi.
U središtu Damaska četiri osobe su poginule a 26 je ranjeno kada je u petak, na dan molitve za muslimane, ispred džamije Omejida pala granata, javila je sirijska televizja optuživši za napad "teroriste", kako vlada zove pobunjenike.
Pobunjenici sve češće granatiraju središte Damaska u kojemu kontroliraju više prigradskih naselja.
U četvrtak je jedan Sirijac poginuo a devet osoba je ranjeno u padu minobacačke granate na rusko veleposlanstvo, izvijestilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.
Rusija podupire predsjednika Bashara al-Assada a područje u kojemu je njegovo veleposlanstvo u Damasku već je više puta prošlog mjeseca bilo na meti pobunjenika koji su zauzeli više strateških sektora u Damasku.
Vojska, koja ih odande pokušava potisnuti, ušla je u Nabak, 80 km sjeverno od Damaska. U četvrtak je osvojila Deir Atiyyju, pošto je 19. studenoga zauzela Qaru, u planinskom području Qalamounu, izvijestio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR).
Kako navodi sirijski sigurnosni izvor, ako vojska zauzme Nabak, ostaju samo Yabroud i neka sela pa da čitava pokrajina Qalamoun bude u rukama režima Bashara al-Assada.
Zauzeće Qalamouna, uz libanonsku granicu, omogućilo bi vojsci da "potpuno blokira granicu s Libanonom i spriječi svaki izlazak i ulazak pobunjenika u tu zemlju", rekao je sirijski sigurnosni izvor.
Pobjedama na terenu režim želi s pozicije sile doći na konferenciju Ženevu-2 koju su predložili Washington i Moskva i tako poništiti zahtjev oporbe za isključenje Assada iz svake prijelazne vlasti u zemlji.
U sirijskom ratu koji je počeo u ožujku 2011. prognano je više od dva milijuna ljudi a tri milijuna su izbjegla, rekao je Guterres, dodavši da je najveći broj izbjeglica pobjegao u Jordan, Libanon, Tursku, Irak i Egipat.
Polovica izbjeglih su djeca. Predstavljajući prvu temeljitu studiju UNHCR-a o djeci u izbjeglištvu od ožujka 2011., Guterres je ocijenio da će "cijeli naraštaj nedužne djece biti žrtvovan zbog tog strašnog rata" ne bude li međunarodna zajednica djelovala.