Muidža, koji je uredno i direktor tvornice cementa u Kaknju, članice njemačke grupe Heidelberg Cement, kazao je kako je pribavljanje dozvola važan, no ne i jedini problem.
Uz to je spomenuo političku kompleksnost ustroja BiH, pravnu nesigurnost ali i nestimulativnu poreznu politiku.
Vijeće stranih investitora u BiH okuplja tvrtke koje su proteklih godina investirale više od 4 milijarde eura i pri tom izravno zaposlile oko 12 tisuća ljudi.
Muidža je istaknuo kako sa svojih četiri milijuna stanovnika BiH možda nije tako atraktivno tržište kao neke veće zemlje, no u svakom slučaju može računati na dio kapitala koji "kruži svijetom i čeka priliku za investiranje". "Svijetom kruže milijarde koje traže priliku za investiranje", ustvrdio je Muidža.
Zbog općeg stanja u BiH razina stranih investicija u toj zemlji je od 2008. godine spala na 150 do 250 milijuna eura na godišnjoj razini, dok je prije tog razdoblja godišnje u toj zemlji iz inozemstva bilo ulagano i po 750 milijuna eura.
Iako je veći dio novaca uložen u financijski sektor, u Vijeću to ne smatraju problemom. "Jak bankarski sektor preduvjet je kvalitetnog poslovanja", istaknuo je Muidža.
U Vijeću stranih investitora BiH uvjereni su kako bi se, uz poboljšanje pravnog okvira te porezne politike i ujednačeni pristup entiteta tumačenju zakona, razina investicija mogla povećati.
Unatoč raširenom mišljenju kako je korupcija bitna zapreka svakom napretku u BiH pa tako i stranim investicijama, Muidža tvrdi kako se strani investitori s tim problemom izravno ne susreću. "Niti jednom stranom investitoru nitko se ne bi usudio prići s takvim zahtjevom", tvrdi predsjednik Vijeća stranih investitora BiH.