Bratušek je u ponedjeljak u parlamentu odgovarala na zastupnička pitanja pa i na ona koja se tiču spomenutog zakona. Na tvrdnje oporbene Slovenske pučke stranke (SLS) da je zakon loš jer će opteretiti poljoprivredne proizvođače i da se njime pogoduje onima koji žive u stanovima u gradu, a ne u provinciji i kućama koje su sami podigli, Bratušek je rekla da porez na nekretnine imaju u svim državama Europske unije, osim u Hrvatskoj i Malti i da se vlada radije odlučila za uvođenje poreza na nekretnine nego na krizni porez od dohotka, jer je porez na nekretnine socijalno pravedniji i optrerećuje one koji imaju više imovine.
SLS je protiv zakona u manje od dva tjedna prikupila 70.000 potpisa, no Bratušek je rekla da su protiv zakona o nekretninama uglavnom općinski čelnici koji su do sada na netransparentan način upravljali sredstvima koje su općine dobivale od dijela komunalne naknade za zemljište. Ona je istaknula kako toga ubuduće neće biti jer će prihod od poreza na nekretnine kontrolirati država te također da će seljačke udruge i SLS teško uvjeriti javnost da bogati seljaci ne mogu plaćati oko tisuću eura poreza na kuću, gospodarske zgrade i zemlju kada su se pred parlament, prosvjedujući protiv zakona, dovezli u traktorima vrijednim više od 200.000 eura.
Zakonom o porezu na nekretnine, koji će se primjenjivati od sljedeće godine, ali u prvoj godini samo na 80 posto procijenjene vrijednosti nekretnina, kuće poljoprivrednika bit će oporezovane po 0,15 posto, šume po 0,07 posto, a gospodarske zgrade po 0,30 posto.
Po 0,15 posto poreza na stanove plaćat će i oni koji u njima žive, a oni koji imaju vikendice i stanove na adresama na kojima nisu prijavljeni 0,50 posto.