Londonski Ftse indeks ojačao je tako za 0,4 posto, na 6.654 boda, frankfurtski DAX za 0,7 posto, na 9.118 bodova a pariški CAC za 0,67 posto, na 4.268 bodova.
Po danas objavljenim podacima europskog statističkog ureda Eurostata, rast gospodarstava eurozone u trećem je tromjesečju iznosio svega 0,1 posto prema prethodna tri mjeseca. Podaci su lošiji nego što se očekivalo.
Današnji rast cijena dionica na globalnim tržištima potaknule su izjave viceguvernerke američke središnje banke Fed Janet Yellen, kandidatkinje predsjednika Baracka Obame za čelno mjesto u banci, koje su smirile bojazni od smanjenja poticajnih mjera u preostalom dijelu godinu.
Yellen je izjavila kako Fed ima "još posla koji mora odraditi" kako bi pomogao gospodarstvu. To sugerira da ne želi žuriti sa smanjenjem programa otkupa obveznica.
"Trenutno su podaci manje važni od onog što kažu središnje banke", kazao je Grant Lewis, čelnik istraživanja u tvrtki Daiwa Capital Markets.
"Samo kvantitativno ublažavanje neće biti dovoljno za održivi rast na tržištima dionica, no... dužnosnici ne žele pogriješiti i prerano početi zaoštravati monetarnu politiku i time ugušiti rast."
Među najvećim gubitnicima bile su energetsko-distributivne tvrtke, s prosječnim gubitkom od 1,7 posto. Njemački RWE je zabilježio pad cijena dionica od 8,7 posto, nakon što je najavio ukidanje radnih mjesta i smanjenje kapitalnih investicija kako bi prevladali duboku krizu u europskoj energetskoj industriji.
Na strani dobitnika izdvaja se francuski konglomerat Bouygues, s rastom cijena dionica od 5,7 posto. Razlog tomu po ocjeni trgovaca su dan ranije objavljeni podaci za treće tromjesečje.
Indeks Tokijske burze Nikkei poskočio je za 2,1 posto, na 14.876 bodova.