"Za svoj prvi službeni posjet nekome gradu u Srbiji, izvan Beograda, odabrao sam Suboticu zbog toga što im ova sredina osigurava dobre uvjete za aktivnosti na očuvanju – ono što je nama najbitnije – hrvatske baštine, jezika i kulture", izjavio je veleposlanik.
On je podsjetio kako se jedino u ovome gradu odvija redovita nastava na hrvatskom jeziku, koja bi od sljedeće školske godine – poslije 12 godina čekanja, trebala biti poboljšana osiguravanjem udžbenika za učenike osnovnih škola.
Na to se obvezao mjerodavni srbijanski ministar, kao i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić za nedavna posjeta učenicima hrvatskog razreda u mjestu Tavankut, dodao je Markotić.
Upitan za kontakte s hrvatskom manjinom, veleposlanik je rekao da je stekao dojam da se radi vrlo organiziranoj zajednici, koja, predvođena Hrvatskim nacionalnim vijećem, kroz rad brojnih kulturno umjetničkih društava diljem Vojvodine aktivno rade na očuvanju svojega jezika, kulture i uopće hrvatskog identiteta.
Markotić je dodao kako ne vjeruje da će njihova prava, poput službene uporabe jezika, biti ugrožena zbog uništavanja ploča s ćiriličnim pismom u Hrvatskoj.
"Događaji u Vukovaru u stvari samo pokazuju spremnost Vlade Hrvatske na dosljednu provedu ustavnog zakona o zaštiti nacionalnih manjina", naveo je on, i dodao kako ne smatra da će taj slučaj narušiti odnose dvije države i naroda.
Za posjeta Subotici veleposlanika su primili gradonačelnik i predsjednica Skupštine grada, s kojima je razgovarao o mogućnosti hrvatske pomoći dovršetku gradskog kazališta, u kojemu bi bila formirana i drama na hrvatskom jeziku.
Poslije susreta s vodstvom grada veleposlanik je prisustvovao koncertu Zagrebačkoga kvarteta koji su u Subotici organizirali Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Udruga „Electe“.