Hrvatska je u danas objavljenom izvješću „Doing Business 2014.“, koje prati napore država na jačanju pravnih institucija te smanjenju složenosti i troškova regulatornih procesa, ove godine skliznula na 89. mjesto među 189 zemalja svijeta, dok je lani bila 84. među 185 zemalja. Pritom je u pet područja postigla napredak, dok je u pet nazadovala ili stagnirala.
Tako izvješće pokazuje da je od lipnja 2012. do lipnja 2013. Hrvatska poboljšala svoju poslovnu regulativu provođenjem reformi u područjima pokretanja poslovanja, plaćanja poreza, međunarodnog trgovanja, izvršenja ugovora i rješavanja nelikvidnosti.
S druge strane, najveći pad Hrvatska je zabilježila u području zaštite ulagača, s lanjskog 139. na 157. mjesto, a pala je i području izdavanja građevinskih dozvola, dostupnosti električne energije, uknjižbe imovine i dostupnosti kredita.
„Takve informacije o padovima svih pokazatelja svjetskih agencija nisu na žalost ni iznenađujući niti neočekivani“, rekao je Popijač novinarima u Saboru dodavši kako je sve ono što se događalo u protekle dvije godine rezultiralo negativnim gospodarskim trendovima.
To onda, naglasio je, ima izravan utjecaj na procjenu svih međunarodnih financijskih agencija.
"Sve dok vlada nastavlja s poreznom represijom, dodatnim pogoršanjima pravne sigurnosti, prečestim mijenjanjem uvjeta u poslovanju, to će se i nadalje reflektirati na negativne trendove“, ocijenio je Popijač.
Iako je Svjetska banka u izvješću uočila poboljšanja na području porezne politike, Popijač je ustvrdio kako se unatoč poreznoj represiji ništa bitno nije poboljšalo. „Naprotiv, negativno je utjecalo i na potrošnju i na poslovne poduzetničke aktivnosti“, ustvrdio je.
Sve ono što je usmjeravano prema tom dodatnom poreznom pritisku je, po njegovoj ocjeni, bilo kontraproduktivno.
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar ustvrdio je kako strane banke u Hrvatskoj ne žele kreditno pratiti ozbiljne investitore.
„Iz analize objavljenih podataka vidljivo je da je Hrvatska pala na pet područja koje Svjetska banka prati - zaštita ulagača, izdavanje građevinskih dozvola, dostupnost električne energije, uknjižba imovine i dostupnost kredita“, pojasnio je.
Za prva četiri područja, rekao je, nadležna je izvršna vlast, no alarmantnim drži to što je da je dostupnost kredita razlog pada konkurentnosti u Hrvatskoj.
"S jedne strane banke u Hrvatskoj tvrde kako ima novaca kao blata ali da nema dobrih projekata za financiranje, a s druge strane Svjetska banka je utvrdila da je dostupnosti kapitala jedan od razloga zašto Hrvatskoj konkurentnost pada“, rekao je Lesar, dodavši kako se na financijskom tržištu očito nešto događa.
Iz redova vladajućih u Hrvatskom saboru danas nitko nije bio raspoložen kometirati izvješće Svjetske banke.