Kako se navodi u priopćenju državnog tužiteljstva, entitetski ministar Mikulić treba biti ispitan o aktivnostima povezanim s ometanjem rada pravosuđa i zloporabe službenog položaja i ovlasti. Tužiteljstvo je potvrdilo kako je privođenje ministra pravosuđa povezano s prošlotjednim uhićenjem njegova pomoćnika Hidajeta Trake koji je u ministarstvu zadužen za izvršenje kaznenih sankcija.
Tako je priveden također pod sumnjom za ometanje rada pravosuđa a pojašnjeno je kako je on potpisao nalog za premještaj jednog zaštićenog svjedoka iz zatvora u Sarajevu u onaj u Zenici gdje mu je izravno bio ugrožen život.
Trakin odvjetnik još je u nedjelju kazao lokalnim medijima kako njegov branjenik rješenje o premještaju svjedoka nije potpisao na temelju vlastite odluke nego naloga pretpostavljenih aludirajući time upravo na ministra Mikulića.
"Tužiteljstvo BiH i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) istragom utvrđuju tko je i zbog kojih razloga naredio premještanje svjedoka iako svi subjekti uključeni u proces dobro znaju da se zaštićeni svjedok koji je već dobijao prijetnje za sigurnost i život ni pod kojim uvjetima ne smije dovoditi u tu zatvorsku ustanovu (u Zenici)", pojašnjeno je iz državnog tužiteljstva.
Zoran Mikulić dužnost ministra pravosuđa obnaša kao kadar Socijaldemokratske partije BiH. Njega se sada kroz ovu aferu ujedno povezuje s velikom policijskom akcijom pod nazivom "Lutka" provedenom ranije ove godine i čija je meta bila organizirana kriminalna skupina predvođena Darkom Elezom.
Ta se skupina tereti za niz teških ubojstava i pljački a zbog toga je Tužiteljstvo BiH već podignulo optužnicu protiv 32 osobe. Sam Elez je 2010. godine u Srbiji osuđen na devet godina zatvora zbog trgovine drogom i iznuda i tamo izdržava zatvorsku kaznu.
Uz Eleza i njegove suradnike policija u BiH tragala je i za Naserom Keljmendijem, vođom jedne od najvećih kriminalnih skupina na Balkanu no on je uoči akcije "Lutka" pobjegao iz BiH. Trenutačno je u pritvoru na Kosovu gdje čeka odluku o eventualnom izručenju BiH.