Ukoliko se izuzmu kolebljive cijene svježe hrane i energenata koje su najviše pridonijele ukupnoj inflaciji, potrošačke cijene u rujnu nisu bilježile silazni trend, što je najbolji rezultat Japana od prosinca 2008.
Širi indeks potrošačkih cijena, koji obuhvaća košaricu svakodnevnih potrepština ali ne i svježu hranu, porastao je u rujnu za 0,7 posto u odnosu na godinu ranije, što je njegov četvrti uzastopni mjesečni rast.
Vlada premijera Shinza Abea zadovoljna je tim podacima i dužnosnici tvrde da njihovi napori da se suzbije deflacija i potakne rast u trećem po veličini svjetskom gospodarstvu počinju davati rezultate.
Ministar gospodarstva Akira Amari izrazio je zadovoljstvo "napretkom u suzbijanju deflacije" i usporedio bitku Tokija s usponom na vrh mitske planine Fuji.
"Kisik je sve rjeđi ali ne odustajemo", kazao je.
Optimizam zbog podataka objavljenih u petak donekle je pomutila činjenica da je rast cijena uglavnom potaknut višim cijenama energenata a ne većom potražnjom za svakodnevnim potrepštinama.
Pad cijena možda je dobar za kupce ali je loš za rast jer potrošači odgađaju potrošnju u očekivanju daljnjeg pada cijena. Silazni trend cijena također otežava ulaganja kompanija i odvraća ih od povećanja plaća, što dodatno smanjuje potrošnju.