APA tvrdi da je princ to izrekao "u krugovima bliskim politici Saudijske Arabije".
Saudijska Arabija zamjera Sjedinjenim Državama to što im nije pošlo za rukom da budu uspješne u sirijskoj krizi i u bliskoistočnom sukobu, a osim toga službenom Rijadu nije po volji ni to što se SAD zbližava s Iranom te što nije podržao Saudijsku Arabiju u gušenju prosvjeda 2011. u Bahreinu, prenosi APA riječi glavnog saudijskog obavještajca.
Saudijska Arabija povući će stoga odgovarajuće poteze prema SAD-u, a oni će se osjetiti u području naoružanja i trgovine naftom.
Kako piše austrijska agencija, Bandar bin Sultan to je izjavio prije nekoliko dana u razgovoru s europskim diplomatima, ali nije poznato stoji li iza toga i saudijski kralj Abdulah.
Saudijska Arabija je u petak odbila članstvo u Vijeću sigurnosti UN-a, jer smatra da u njemu vrijede dvostruka mjerila. Metode UN-a otežavaju napore na okončanju sukoba i ratova, pojasnio je službeni Rijad.
Prema izvorima na koje se poziva APA, Saudijska Arabija ubuduće neće svoju politiku prema Siriji usklađivati sa SAD-om. Saudijska Arabija u Siriji podupire pretežito sunitske neprijatelje predsjednika Bašara al Asada. Prema diplomatskim izvorima, Saudijska Arabija iz obzira prema SAD-u nije isporučivala sirijskim pobunjenicima oružje visoke tehnologije, koje bi moglo pasti u ruke Al Kaidi. Saudijska Arabija bila je vidno razočarana odlukom Washingtona da odustane od vojne akcije u Siriji nakon što se ondje dogodio napad kemijskim oružjem.
Saudijska Arabija strahuje također da bi dogovor SAD-a i Irana o iranskom nuklearnom programu mogao biti na njezinu štetu.
Rivalstvo između sunitske Saudijske Arabije i šijitskog Irana dovelo je do jačanja napetosti u čitavom susjedstvu.
Saudijska Arabija od stjecanja neovisnosti 1932. saveznik je sa Sjedinjenim Državama, pri čemu Rijad uživa moćnu američku vojnu zaštitu, a Washington se oslanja na naftne potencijale svoga saveznika.