U takvim je okolnostima euro nakratko dosegnuo 1,3748 dolara, najvišu razinu od sredine studenoga 2011. godine. Potom se njime trgovalo po 1,3733 dolara, što znači da je ojačao oko 0,4 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije.
Dolar se istodobno prema jenu nakratko spustio i do 97,86 jena, da bi se potom stabilizirao na 98,39 jena, što znači da je prema prethodnom zatvaranju ojačao za 0,2 posto.
Budno očekivano izvješće s američkog tržišta rada, čija je objava znatno kasnila zbog šesnaestodnevne blokade rada američke državne uprave, svjedoči o skromnom tempu zapošljavanja u najvećem svjetskom gospodarstvu. To je zacementiralo očekivanja da će američka središnja banka vrlo vjerojatno zadržati monetarne poticaje u preostalom dijelu godine.
Ekonomisti su očekivali brojku od približno 180 tisuća u rujnu, prije blokade. Obzirom da se očekuje da će rezultirati negativnim posljedicama po gospodarstvo, sve više u takvom ozračju jača uvjerenje da Fed neće u skorije vrijeme smanjiti svoje poticaje.
"Dosadi li ikad Fedu što je uvijek u pravu? Današnje brojke s tržišta rada koje su ispod očekivanja u potpunosti opravdavaju oprezan stav Fedovog Odbora za operacije na otvorenom tržištu (FOMC) na sastanku u rujnu", kazao je Joseph Trevisani, glavni tržišni strateg u tvrtki WorldWideMarkets.
Stopa nezaposlenosti u SAD-u u rujnu se spustila na 7,2 posto, što je njezina najniža razina od studenoga 2008. godine. Taj podatak pada u ipak u drugi plan u usporedbi s očekivanim posljedicama fiskalne blokade koja je po procjenama ekonomista srezala za 0,6 postotnih bodova stopu rasta američkog gospodarstva u četvrtom tromjesečju u usporedbi s istim razdobljem godine ranije.